Cumhuriyet'in ilanının 99’uncu yılı Bornova’da düzenlenen etkinliklerle kutlandı. Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ, “Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere emanet ettiği Cumhuriyetimizi sonsuza kadar yaşatacağız” dedi.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında ilk olarak saat 14.00'te Bornova Cumhuriyet Meydanı'nda resmi törenler gerçekleşti. Bornova Kaymakamı Fatih Genel, Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Halil Ünver’in katıldığı çelenk koyma törenlerinin ardından Işıkkent Polis Şehitliği’ne geçilerek şehitler için anma yapıldı. Dualar okundu. Akşam ise Fener Alayı ve Derya Uluğ konseri ile Bornovalılar unutulmaz bir Cumhuriyet Bayramı yaşadı.

BORNOVA SOKAKLARI KIRMIZI-BEYAZA BOYANDI

Etkinlikler kapsamında gerçekleşen fener alayı ve kortej yürüyüşü Bornova-Bayraklı sınırından saat 20.00’de başladı. Bornovalılar'ın yoğun ilgi gösterdiği yürüyüşte Bornova Belediye Bandosu'nun çaldığı marşlar hep bir ağızdan söylenirken, Mustafa Kemal Caddesi ay yıldızlı bayraklarla kırmızı beyaza boyandı. Bazı Bornovalılar ise Cumhuriyet heyecanına yol kenarlarından ve evlerinin balkonlarından katıldı.

ULUĞ, HAYRANLARIYLA BULUŞTU

Cumhuriyet Meydanı’nda son bulan yürüyüşün ardından ünlü sanatçı Derya Uluğ, Bornovalılar'a müzik ziyafeti sundu. Birbirinden güzel şarkılarını seslendiren sanatçı, sahne performansıyla da göz doldurdu. 

Sahneye çıkan Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ, Sanatçı Uluğ’a çiçek vererek teşekkür etti. Başkan İduğ, “Cumhuriyet, ulusların kendini yönetme, kaderini tayin etme hakkıdır. Türk milletinin karakterine de en uygun yönetim şeklidir. Bizler her zaman olduğu gibi Cumhuriyetimizin 99’uncu kuruluş yıl dönümünde de Atatürk’ün izinde, demokratik, laik, özgürlükçü ve çağdaş Türkiye için çalışıyoruz. Ve çalışmaya devam edeceğiz. Çok yaşa Cumhuriyet. Ne Mutlu Türküm diyene” diye konuştu.