12'si Tutuklu 37 öğrencinin 'FETÖ/PYD örgütüne üyelik'  suçlamasıyla yargılandığı davanın 7. duruşması Çağlayan adliyesi 28. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verildi. Bir sonraki duruşma ise Silivri Cezaevi kampüsü yerleşkesinde 6 Temmuz'da görülecek.

DURUŞMAYA ÇAĞRI YAPMIŞTI

Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi İbrahim Enes Gacar, 21 Kasım 2020’den beri Silivri Cezaevi’nde olduğunu belirterek dün sosyal medyadan duruşmaya "Boğaziçi Üniversitesinde okurken 17 ay önce tutuklandım. 13 gün hücrede kaldım. Türk Eğitim Vakfı'nın burs verdiği nadir öğrencilerden biriyim. Yarın mahkemem var. Suçsuz bir insana ses olmak o kadar korkulacak bir şey değil!" diyerek katılımım çağrısı yapmıştı.

Yaklaşık 40 öğrencinin dosya kapsamında yargılandığı davada suç konusu faaliyetler pikniğe gitmek, öğrenci evinde kalmak, hamama gitmek, spora gitmek, WhatsApp'tan  bilgisayar oyunu ile ilgili yazışmak gibi günlük yaşam aktiviteleri gerekçe gösterildi. Öte yandan bilgisayar oyun nicki'nin örgüt kod ismi olduğu iddia edildi.

Gözden kaçırmayın

Büyüknohutçu çifti Antalya'da anıldı: "Bu davanın peşinin bırakmayacağız" Büyüknohutçu çifti Antalya'da anıldı: "Bu davanın peşinin bırakmayacağız"

Bugün görülen duruşmasında Savcı Mütalaasını sundu. Tutuklu öğrenciler SEGBİS'le duruşmaya katıldı. Savcı mütalaasında etkin pişmanlıktan yararlanan tanıkların beyanlarına dayanarak öğrencilerin FETÖ/PYD örgütü üyeliğinden cezalandırılmasını istedi. Avukatlar, 17 aydır tutuklu olan müvekkillerinin delilleri karartma şüphesi olmadığını belirterek tutukluluk süresinin de  göz önüne alınarak müvekkillerinin tahliyesini talep etti. Savcı mütalaasına karşı ek süre talep ettiler.

Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi İbrahim Enes Acar'ın avukatı müvekkilinin iki kişinin itirafları sonucunda tutuklandığını söyledi.  Bilgisayar oyun nicki'nin örgüt kod adı sayıldığını dosya delillerinin WhatsApp'tan bilgisayar oyunu ile ilgili yazışmak, İnternet Kafeye gitmek olduğunu belirterek 17 aydır tutuklu bulunan müvekkilinin tahliyesini talep etti.

"ÖĞRENCİLER OKULDA OLMAK YERİNE CEZAEVİNDE DİRSEK ÇÜRÜTÜYOR"

Tutuklu öğrencilerden Mürsel Yeşildağ, "18 aydır tutukluyum. Öğrenciler okulda olmak yerine cezaevinde dirsek çürütüyor, çiğerim tükendi, burada hastalandım tedavi olmak istiyorum, okumak istiyorum" dedi

Mahkeme kısa bir aranın ardından kararını açıkladı:

"Sanıklar MEHMET CAN, MUHAMMET ERKAM GÜZEL, KAZIM SERASKER, MUSTAFA AÇAR, OSMAN AKÇAY, AHMET ALPDOĞAN, SİNAN UÇ, FARUK ETHEM GÜMÜŞ, BURAK AHMET PALANCI, IBRAHIM ENES GACAR, MUSTAFA MÜRSEL YEŞİLDAL ve İHSAN SİNER'e isnat olunan suçun vasif ve mahiyeti, örgüt içerisinde kod ismi kullanmaları, haklarındaki tanık ifade ve teşhisleri, bir kısım sanıkların örgütün gizli yazışma programını kullanmaları, yasada gösterilen olası cezaların sınırları, mevcut olan delillerin sanıklar hakkında kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren olgu olarak kabul edilerek bu durumun kuvvetli suç şüphesinin varlığının bu açıdan halen devam ediyor olması, gerek Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihatlarına ve gerekse 6352 sayılı Yasanın 96 ve devamı maddeleri ile değişik 5271 sayılı CMK'nın 100 ve devamı maddeleri hükümlerine göre tutuklulukta geçen makul süreyi aşan bir durumun bulunmaması, sanıkların serbest kalmaları halinde kaçma şüphesinin üzerlerine atılı suçların ağırlığına göre karine olarak kabul edilmesinde zorunluluk bulunması, tutuklamaya alternatif koruma tedbirlerinin bu aşamada sanıklar açısından yetersiz kalacağı ve T.C. Anayasasının 13. maddesinde ifade olunan 'ölçülülük' ilkesi uyarınca sanıklar hakkında daha hafif koruma önlemi olan adli kontrol tedbiri uygulanmasının dava konusu açısından yetersiz kalacağı anlaşıldığından tahliye taleplerinin reddi ile sanıklar hakkında TUTUKLULUK HALLERİNİN DEVAMINA,

Tutuksuz sanıklar hakkında verilen ADLİ KONTROL TEDBİRLERİNİN DEVAMINA, kaldırılmasına ilişkin taleplerin REDDİNE,

Müdafii'lere mütalaa'yı inceleyip esas hakkındaki savunmalarını yapmak üzere önümüzdeki celseye kadar süre verilmesine, 

Tutuklu sanıklara savunmalarını hazırlamak üzere Ceza İnfaz Kurumu'nda bilgisayar odasını kullanmaları için gerekli imkanların tanınması yönünde yazı yazılmasına, 10-Tutuklu sanıkların 1. Tutukluluk incelemelerinin değerlendirilmesine, Bu tarihte de tutukluluk hallerinin çözüm tutanakları ile mütalaa'nın gönderilmesine; devamına karar verilmesi halinde sanıkların 2. Tutukluluk incelemelerinin 10.06.2022 günü dosya üzerinden değerlendirilmesine, 

Duruşmanın 06.07.2022 günü saat 09:00'a bırakılmasına, DURUŞMANIN SİLİVRİ KAMPÜSÜ BÜNYESİNDEKİ DURUŞMA SALONU'NDA İCRASINA oybirliği ile karar verildi."