UNFPA Filistin Temsilcisi Dominic Allen, Gazze'ye ziyaretinin ardından Kudüs'ten video konferans yoluyla New York'taki gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Allen, Gazze'deki durumu "kabus" olarak tanımladı ve şiddetin yanı sıra dezenformasyonun da büyük sorun teşkil ettiğini belirterek, "Sizi temin ederim ki Gazze'deki durum tahayyül edebileceğiniz ve fotoğraflarda gördüğünüzden çok daha kötü." dedi.

Gazze'den ayrılırken 1 milyon kadın ve kız çocuğu için çok büyük korku ve endişe duyduğunu belirten Allen, Gazze'deki görüntüleri tarif dahi etmenin mümkün olmadığını, insanların aç ve çok zor durumda olduğunu söyledi.

Allen, özellikle Gazze'nin kuzeyinde durumun çok ciddi olduğunu, burada insanların her gün yaşam için büyük savaş verdiğini kaydetti.

"Gazze'de korku her yerde." ifadesini kullanan Allen, durumun özellikle hamile kadınlar için çok zor olduğunu ifade etti.

Allen, Gazze'de doktorların artık normal kiloda bir bebekle karşılaşmadığına, ölü doğumun yaygınlaştığına işaret ederek "Bu nedenle doktorlar ve ebeler de insani ateşkes istiyor." mesajını verdi.

Annelerin travma yaşadığını kaydeden Allen, "Çocukları, annelerinin kolları sarmalı, ceset torbaları değil." diye konuştu.

Allen, "Gazze'de gördüğümüz insani kriz değil, insanlık krizi." ifadesini kullandı.