Dünyaca ünlü araştırma şirketi Ipsos'un 23 ülkede yatığı çalışma, küresel çapta en çok güven duyulan meslek grubunun bilim insanları olduğunu gösteriyor. Listenin son sıralarında ise sürpriz meslekler var.

İlk Türk uzay yolcusu olmak için yarın son şans İlk Türk uzay yolcusu olmak için yarın son şans

Türkiye dahil 23 ülkede yapılan araştırmaya göre, yüzde 70 güvenilen bilim insanlarını yüzde 56 ile doktorlar ve yüzde 52 ile öğretmenler izliyor. Politikacılara güvenen kesimin oranı yüzde 9. Reklamcılara güven ise yüzde 12'de.

Türkiye ve dünyada güven veren meslekler birbirine benziyor. Küresel çapta olduğu gibi ülkemizde de en çok güvenilen meslekler bilim insanları, doktorlar ve öğretmenler. Ancak Türkiye'de bu mesleklere güven oranı daha yüksek.

Türkiye'de bilim insanlarına güven, yüzde 70 ile küresel güveni takip ediyor. Doktorlara yüzde 61 ve öğretmenlere de yüzde 59 oranında güveniyoruz. Son sırada dünyada olduğu gibi politikacılar yer alıyor. Siyaset yapanlara güvenimiz sadece yüzde 11. Din görevlileri de yüzde 12 ile siyasetçilerden sonra listedeki en az güven veren meslek. Dünyada din görevlilerine güven oranı Türkiye'den daha yüksek: Yüzde 21.