Aydın’da Didim ilçesinde çıkan yangında, alevlere müdahale eden uçak Bafa Gölü’nden su alırken suya battı. Mürettebat kazadan sağ kurtuldu. Bölgede yangın söndürme çalışmaları sürüyor.

Muğla’nın Milas ve Menteşe ilçelerinde de orman yangınları çıktı. Milas’taki yangın nedeniyle 14 hane boşaltıldı. Muğla Valisi, yangının kontrol altına alınmaya çalışıldığını belirtti. Menteşe’deki yangın ise Denizli sınırına kadar ilerledi. Yangına havadan ve karadan müdahale ediliyor.

Balıkesir’in İvrindi ilçesinde çıkan orman yangını da kontrol altına alınmaya çalışılıyor. Ekipler yangını söndürmek için havadan ve karadan müdahalede bulunuyor.

Denizli’nin Babadağ ilçesinde çıkan yangın için de ekipler havadan ve karadan müdahaleye devam ediyor.

Manisa’nın Şehzadeler ilçesinde çıkan yangın geniş bir alana yayıldı. Bölgeye sevk edilen ekipler ve mahalle sakinleri yangına müdahale ediyor.

Tarım Bakanı İbrahim Yumaklı, Aydın'da suya giren uçağın kaza sebebinin henüz belirlenemediğini söyledi. Yumaklı X hesabından şunları paylaştı:

Aydın Didim’de meydana gelen orman yangınına müdahale etmek için çalışmalarını yürüten Orman Genel Müdürlüğü tarafından kullanılan Türk Hava Kurumu’na ait CL-215 tipi yangın söndürme uçağı Bafa Gölü’nde henüz bilinmeyen nedenle kırıma uğramıştır.

Uçakta görev yapan üç personelimiz sağlıklı şekilde kurtarılmıştır.

Fedakâr mürettabatımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyor, orman yangınlarıyla mücadele eden Orman Teşkilatımıza, destek veren bütün kurumlarımıza ve personellerine teşekkür ediyorum.