Zonguldak, Sinop, Bartın ve Kastamonu'da şiddetli sağanak etkili oluyor. Zonguldak, Bartın ve Kastamonu'da dereler taştı, yollar kapandı, köprüler yıkıldı. Çok sayıda ev ve işyerini su bastı, mahsur kalanlar botlar ve iş makineleri yardımıyla kurtarıldı. Bölge için çarşambaya kadar kırmızı kodlu uyarı yapıldı. Zonguldak'ın Gökçebey ilçesinde yaklaşık 30 ev tahliye edildi, 100'ün üzerindeki kişi güvenli bölgeye taşındı. AFAD peş peşe uyarılarda bulunup tedbirleri açıkladı...

Afet ve Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ile Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından kırmızı kod uyarısı yapılan Kastamonu’da sabah saatlerinde çay ve dereler taşmaya başladı.  

İŞTE BÖLGE BÖLGE YAŞANANLAR

Muğla’da köylüler, kömür madeni için verilen “ÇED Olumlu” kararına karşı iptal davası açtı Muğla’da köylüler, kömür madeni için verilen “ÇED Olumlu” kararına karşı iptal davası açtı

İNEBOLU: İnebolu ilçe merkezinden geçen Söke Çayı taştı, 2 köprü çöktü. Sağanak nedeniyle iş yerlerinin açılmaması ve giriş ile birinci katta oturan vatandaşların üst katlara çıkması uyarısı yapıldı. 

ZONGULDAK: Zonguldak'ta sağanak nedeniyle Çaydamar Deresi taştı, bazı ev ve iş yerlerini su bastı. Çaydamar Mahallesi'nde dere kenarındaki bir otoparkın istinat duvarı heyelan nedeniyle yıkıldı. Toprak kaymasıyla birlikte otoparktaki bazı araçlar dereye devrilerek, su içinde kaldı. Bölgede alınan önlemlerin ardından devrilme riski bulunan bazı araçlar, çekici yardımıyla kurtarıldı. Sağanak nedeniyle bazı iş yerlerini su bastı, bazı işletmeler de önlem amaçlı tahliye edildi. Bölgede şu ana kadar 30 evin tahliye edildiği, 100'ün üzerindeki kişinin güvenli bölgeye taşındığı öğrenildi.

BARTIN: Bartın'a 2 günde 150 kilogramdan fazla yağış düştü. Epçiler köyünden geçen dere taştı. Dere kenarındaki mahallede 60 ev ve işyerinde su baskını oldu. Bazı evlerin temeli suyla doldu. Bölgede önlemler artırıldı. AFAD, 6 evin tahliyesine karar verdi. Vatandaşlar, misafirhanelere yönlendirildi. AFAD Başkanlığı çevre illerden 4 dalgıç ekibi ve 6 arama kurtarma ekibini göreve çağırdı. İl genelinde bütün iş makinaları tedbir amaçlı hazır tutuluyor. 

ŞENPAZAR-CİDE: Kastamonu’da da sağanak etkiliydi. Sada Gölü yükseldi. Şenpazar ve Cide ilçelerini Kastamonu’ya bağlayan köprü yıkıldı. Bölgede ulaşım dururken sürücüler alternatif yollara yönlendirildi.

KARABÜKKarabük'te de metrekareye 50 kilogram yağış düştü. Sağanak, Yenice ilçesinde heyelanlara yol açtı. Bazı yollarda ulaşım durdu. Bir köprü kısmen çöktü. Sel bölgesinde temizleme çalışmaları sürüyor. Karabük il merkezinde ve ilçelerde ise yağışlardan dolayı Yenice ilçesi İsmetpaşa, Aşağıköy yol ayrımında toprak kayması sonucu kapanan yolun açılması için bölgeye iş makineleri sevk edildi.

DÜZCE: Yağışlar nedeniyle İstanbul ve Afyonkarahisar'dan Düzce'ye de takviye yapılırken, buradaki çalışmalarda 7 konuttaki 34 kişi bulundukları yerlerden tahliye edildi.

SİNOP:  Sinop'taki riskli bazı bölgelerde vatandaşlar bulundukları yerden tahliye edilirken, ihtiyaç halinde kullanılmak üzere de 200 kişilik KYK yurdu vatandaşlara tahsis edildi.

GÖKÇEBEY: Zonguldak'ın Gökçebey ilçesinde yoğun yağış nedeniyle taşan Gaziler Deresi kenarındaki 25 konutta bulunan 56 kişi sosyal tesislere yerleştirildi, tahliye edilen 150 kişiye Türk Kızılay tarafından akşam yemeği dağıtıldı.

AFAD: ETKİSİ ARTACAK

AFAD'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Batı Karadeniz'de halen yerel kuvvetli olarak devam eden sağanaklar etkisini artıracak ve bugün gece yarısına kadar Batı Karadeniz genelinde çok kuvvetli ve yer yer şiddetli olacak. Yaşanabilecek olumsuzluklara karşı Türkiye Afet Müdahale Planı kapsamında bölgedeki ilgili birimler ile Meteoroloji Genel Müdürlüğünden görevlendirilen bir temsilci de AFAD Merkezi'nde çalışmalara başladı. Bartın, Bolu, Çankırı, Düzce, Karabük, Kastamonu, Samsun, Sakarya, Sinop ve Zonguldak'taki AFAD Merkezlerinde de toplantılar düzenleniyor.