Başak Demirtaş, öğretmenlikten istifa ettiğini açıkladı

Başak Demirtaş, katıldığı bir programda 20 yıllık öğretmenlik hayatının sona erdiğini ve 15 gün önce Bakanlığa istifa dilekçesi verdiğini aktardı.Edirne F Tipi Cezaevi'nde tutuklu bulunan HD...

GÜNDEM 16.09.2020 - 13:18 16.09.2020 - 13:18

Başak Demirtaş, katıldığı bir programda 20 yıllık öğretmenlik hayatının sona erdiğini ve 15 gün önce Bakanlığa istifa dilekçesi verdiğini aktardı.

Edirne F Tipi Cezaevi'nde tutuklu bulunan HDP Eş Genel eski Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş, öğretmenlikten istifa ettiğini açıkladı.yeniden tv’de Ayşegül Doğan’ın sorularını yanıtlayan Başak Demirtaş, 15 gün önce Milli Eğitim Bakanlığı’na istifa dilekçesini verdiğini söyledi. 20 yıllık öğretmenlik hayatından istifa gerekçesini açıklayan Demirtaş, asılsız karalama kampanyaları ile karşı karşıya kaldığını belirtti.

"ÇOK ÜZÜLEREK VERDİM BU KARARI, AMA MECBUR KALDIM"

İstifa kararını, "Hayatımda aldığım en zor kararlardan biriydi" olarak açıklayan Demirtaş, şöyle konuştu:"Sizlerin vesilesiyle açıklamış olayım; ben yaklaşık 15 gün önce Eğitim Bakanlığı’ndan istifa ettim. Çok üzülerek verdim bu kararı, ama biraz da mecbur kaldım. Biliyorsunuz Selahattin yaklaşık 4 yıldır tutuklu ve bizlerden bin 700 km uzaklıkta, bir cezaevinde halen rehin olarak tutulmaya devam ediliyor. Ve siz bir öğretmenseniz ve bir kamusal alanda hizmet yürütüyorsanız, bunun türlü türlü zorluklarıyla karşılaşabiliyorsunuz. Ben mesela hafta içi bir gün Edirne’ye gitmek için yollarda oluyordum. Bazen işte kış saatleri, kış koşulları çok daha zor oluyordu. Hava muhalefeti ve uçak saatleri dolayısıyla da iki gün ve üç gün boyunca sürüyordu bu yolculuklarım. Elbette bugüne kadar öğrencilerimi mağdur etmeden bu süreci yürütmeyi başarabildim. Ancak bir de bu salgın nedeniyle koşullar gittikçe zorlaştı. Bende de şöyle bir endişe oluştu; 'Yani ben öğrencilerime bundan sonra, bu koşullarla birlikte yeterince verimli olabilecek miyim?' Bu soruyu sordum kendime. Gönül rahatlığıyla 'Evet' diyemedim. O nedenle istifa etme kararı aldım."

"ÖĞRETMENLİĞİM ÖMÜR BOYU SÜRECEK"

Demirtaş, öğretmenliğin bir yaşam biçimi olduğunu belirterek, "Ama ben öğretmenlikle ilgili, öğretmenliğin, kamusal bir mesleğin, kanunlar ve yasaklarla sınırlanmış kalıplarına sığdırılamayacak kadar, çok büyük bir, yüce bir meslek olduğunu düşünüyorum. O nedenle hani emekli de olsanız, kamusal hizmetini de bıraksanız öğretmenliği asla bırakamıyorsunuz. Çünkü öğretmenlik yalnız bir meslek değil, bence bir yaşam biçimi. Elbette öğretmenliğim ömür boyu sürecek" ifadelerini kullandı.

"ASILSIZ KARALAMA KAMPANYALARI İLE KARŞI KARŞIYA KALDIM"

Demirtaş, asılsız karalama kampanyaları ile karşı karşıya kaldığını da ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:"Mesela bir basın kurumu benim çalıştığım köye gitmişti ve benim okulda olmadığım bir gün, aleyhime bir haber yapabilmek için oradaki hem öğrencilerimle hem de köy halkıyla görüşmüş ve yönlendirici sorular sormuştu. Ama hem öğrencilerimden hem de sağ olsunlar köy halkından tek olumsuz bir kelime alamamışlardı. Ve mecburen yazılı bir biçimde karalamaya çalışmışlardı beni."

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@