Arjantin, Interpol’den İran İçişleri Bakanı Ahmed Vahidi’yi 1994 yılında Buenos Aires’teki bir Yahudi cemaati merkezinin bombalanması ve 85 kişinin ölümü ile ilgili olarak tutuklanmasını talep etti.

Arjantin Dışişleri Bakanlığı, Vahidi’nin şu anda Pakistan ve Sri Lanka’yı ziyaret eden Tahran heyetinde bulunduğu ve Interpol’ün Vahidi’nin tutuklanması için kırmızı bülten çıkardığını açıkladı. Arjantin’in ayrıca bu iki hükümetten Vahidi’yi tutuklamasını istediği ifade edildi.

Euronews’in haberine göre,1994’teki saldırıyı hiçkimse üslenmedi veya çözülmedi. Ancak Arjantin ve İsrail uzun süredir İran destekli Hizbullah grubunun bu saldırıyı İran’ın isteği üzerine gerçekleştirdiğinden şüpheleniyordu.

Savcılar üst düzey İranlı yetkilileri saldırının emrini vermekle suçlarken, Tahran olayda herhangi bir rolü olmadığını savundu.

Mahkeme ayrıca Hizbullah’ı da suçladı ve Arjantin tarihinde en fazla can kaybının yaşandığı saldırıyı “insanlığa karşı suç” olarak nitelendirdi.

Arjantin daha önce de İran Devrim Muhafızları’nın eski kıdemli üyelerinden biri olan Vahidi’nin AMIA bombalamasının kilit planlayıcılarından biri olduğunu belirtmiş ve iadesini istemişti.