Haber: Atilla Yoğurtçu

Balıkesir İvrindi'de, bölge halkının yoğun tepkisine rağmen altın madeni projesi sürdürülüyor. Yemyeşil ve canlı olan bölge, şu an çorak bir araziye dönüşmüş durumda. Projeden kaynaklanacak doğa ve tarım arazilerine vereceği hasar endişeleri artarken, henüz hukuki süreç tamamlanmamış olmasına rağmen köylülere haber verilmeden tarlaların tahrip edilmesi büyük tepkilere yol açtı. 

CHP Balıkesir Milletvekili Serkan Sarı, Gökçeyazı mahallesinde mağdur olan vatandaşlarla bir araya geldi. Sarı, Sarıalan ve Gökçeyazı başta olmak üzere toplam 16 köyün topraklarını, suyunu, tarım ve hayvancılığını olumsuz yönde etkileyecek altın madenini istemeyen vatandaşlarla görüştü. Vatandaşların şikayetlerini, hukuki, siyasi ve toplumsal açıdan değerlendirerek takip edeceğini belirten Sarı, halkın topraklarına sahip çıkmasının önemine vurgu yaptı. Sarı şunları ifade etti:

"BİZ KİMSENİN SERMAYESİNE HİZMET ETMEK ZORUNDA DEĞİLİZ"

“Sizin tarlalarınızı, meralarınızı, su kaynaklarınızı kontrolsüzce, hoyratça, şuursuzca sadece ellerindeki sermaye gücüyle baskıyla zorbalıkla işgal etmişler. Memleketimiz sahipsiz değil. Sizler sahipsiz değilsiniz” diyen Sarı, "Bu anlayışın artık durması gerekiyor. Ülkede parası olan, gücü olan her istediğini her istediği yerde yapamaz! Bugün bulunduğumuz coğrafyada, Kaz Dağları'nda, Madra dağlarında, çevremizdeki bütün doğal su kaynakları yaşam kaynakları özgürce ve kendi arzu irademizce yaşamak istiyoruz. Biz kimsenin sermayesi değiliz. Biz kimsenin sermayesine de hizmet etmek zorunda değiliz.

ÇED süreçleri oldu bittiye getirilmiş. Hukuk arka bahçeye çevrilip, hukuk guguk yapılmış durumda. Bölge halkının düşüncesi yok sayılmak isteniyor. Biz bunları doğru bulmuyoruz. Bizim coğrafyamızın kaderine biz karar veririz! Bizim adımıza da kimsenin karar vermesine de müsaade etmeyeceğimizi vurgulayalım. Hukuk arkadan dolandırılıyor, kurumlar arkadan dolanılıyor. İzinler alınmadan süreçler başlatılıyor. Ruhsatların tamamlanmadığı yönünde iddialar var. Bölgedeki kamulaştırma veya satın alma süreçleri tamamlanmamış. 

Şu anda ülkede iktidar olan ne biliyor musunuz? Şu anda iktidarda bir siyasi parti ya da temsilcileri yok. Şu anda ülkenin iktidarında sermaye var. Sermaye sahipleri var ve sizin de bizim de geleceğimize sermaye sahipleri karar veriyor. Biz buna müsaade etmeyeceğiz, o düzen değişti bu çarkı kırmakta hepimizin boynunun borcudur. Kaygı duymayın. Bugün bu bölgede yaşayan, bu coğrafyada yaşayan herkes doğru bir iş yapıyor. Yüzyıllardan beri atalarınızdan size kalan doğaya sahip çıkıyorsunuz. Bu çok kıymetli bir mücadele yalnız değilsiniz, yanınızdayız! Hep birlikte bu mücadeleyle başaracağız.”