Dünya Sağlık Örgütü, dünya genelinde yayılan maymun çiçeği virüsünün 911'den fazla doğrulanmış ve şüpheli vaka ile en fazla Avrupa ülkelerinde görüldüğünü açıkladı.Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, maymun çiçeği virüsü şu ana dek 30 ülkede görüldü. Avrupa'da 911'den fazla doğrulanmış veya şüpheli vaka tespit edildi. Virüs çoğunlukla Avrupa ülkelerinde görülüyor.

Yüzde ve vücutta deri döküntüleri, ateş ve baş ağrısı gibi belirtilere sahip olduğu bilinen ve yakın temas yoluyla yayılan maymun çiçeği virüsünün şu ana kadar en fazla görüldüğü ülkeler İngiltere, İspanya, Portekiz, Kanada, Almanya, Fransa, Hollanda ve ABD.

İngiltere başta olmak üzere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda'yı kapsayan Birleşik Krallık genelinde şu ana kadar toplam 225 vaka doğrulandı. İspanya'da toplam 186, Portekiz'de 153, Kanada'da 80, Almanya'da 65, Fransa'da ise 51 vaka tespit edildi.

Bakan Özer; Atama takvimi en kısa sürede açıklanacak Bakan Özer; Atama takvimi en kısa sürede açıklanacak

Hollanda'da 40, ABD'de 25, İtalya'da 20, Belçika'da 17, İsviçre'de 8, Birleşik Arap Emirlikleri'nde 8, İrlanda'da 6, Avustralya'da 6, Çekya'da 6, Slovenya'da 6, İsveç'te 5, Danimarka'da 3, İsrail'de 2 vaka görüldü. Avusturya, Finlandiya, Macaristan, Letonya, Malta, Norveç, Cebelitarık, Fas, Arjantin ve Meksika ise şu ana kadar en az birer vaka doğrulandığını açıkladı.