Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci ile Gülay Deveci, İstanbul’da bir dizi ziyaret gerçekleştirdi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu başta olmak üzere Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli, Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin ile görüşen Başkan Deveci Samsunlu hemşehri derneklerinin yöneticileri ve üyeleriyle de bir araya geldi. Buluşmaya Atakum Kent Konseyi Başkanı Prof. Dr. Şevket Özkaya, Atakum Kent Konseyi Genel Sekreteri Şenol Katkat, CHP Maltepe İlçe Başkanı Ali Cengiz Erol, Maltepe Belediye Meclis Üyesi ve Meclis Başkan Vekili Yusuf Koçhan, Maltepe Belediye Başkan Yardımcısı Savaş Eroğlu, aynı zamanda Samsunlu olan Maltepe Belediyesi Meclis Üyesi Erdoğan Kocaoğlu ve Maltepe Belediyesi Fen İşleri Müdürü Erbil Uzunoğlu da katıldı.

SAMSUNLULARIN SORUNLARI MASAYA YATIRILDI

Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, Maltepe Belediyesi ve Kartal Belediyesi’nin ev sahipliğinde Anadolu yakasında bulunan Samsunlu hemşehri dernekleriyle bir araya geldiği buluşmada, İstanbul’da Samsunluların kültürel varlıklarını koruyabilmeleri, İstanbul’un kent kültürüyle bütünleşebilmeleri ve kent yöneticileri ile organik bağ kurabilmeleri için atılacak adımlarla ilgili görüşmeler yaptı.

Dört federasyon, yaklaşık 65 derneğin temsilcilerinin ve üyelerinin katıldığı buluşmalarda hemşehri derneklerinin problemleri ve çözüm önerilerileri masaya yatırıldı. Buluşmaya katılan hemşehri dernekleri temsilcileri Başkan Deveci’ye teşekkür ederek Samsun’dan bir belediyenin ilk kez kendilerine yakınlığını ve sıcaklığını hissettirdiklerini belirterek, ilerleyen dönemde İstanbul’da faaliyet gösteren hemşehri dernekleriyle bir komisyon kurup Atakum Belediyesi iş birliği ile daha büyük bir Samsunlular buluşması örgütlemek istediklerini söyledi. Dernek temsilcileri aynı zamanda İstanbul’da yaşayan Samsunluların yoğun olarak yaşadığı ilçe belediyelerini de bu iş birliğine dahil ederek daha fazla Samsunlu yurttaşa ulaşmayı hedeflediklerini belirtti. Deveci ise böyle bir birlikteliğe seve seve öncülük edeceğini belirterek konuyla ilgili çalışmalara hemen başlanmasını istedi.

"BURADA BÜYÜK BİR DAYANIŞMA ÖRNEĞİ GÖSTERİYORSUNUZ"

Deveci, yaptığı konuşmada memleketten selam getirdiğini söyleyerek, “Burada büyük bir dayanışma örneği gösteriyorsunuz. Samsunluların sivil toplum kuruluşu çatısı altında bir araya gelmesi ve kültürlerini Samsun’dan uzakta da yaşatması çok değerli. Bu dayanışmayı sağladıkları için dernek yöneticisi arkadaşlarımızı tebrik ediyorum. Daha fazla hemşehrimizin derneklerin çatısı altında bir araya gelip dayanışmayı büyütmesi için elimizden gelen her çalışmayı yapmaya hazırız” diye konuştu.