Ankara'da kadınlar Kolej Meydanı'nda bir araya geldi

Ankara’da kadınlar, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla “Emeğimiz, kimliğimiz, özgürlüğümüz, hayatımız ve barış için tüm dünyada ayaktayız” şiarıyla Kolej Meydanı’nda bir araya geldi.

TOPLUMSAL CİNSİYET 09.03.2020 - 00:38 09.03.2020 - 00:38

Ankara’da kadınlar, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla “Emeğimiz, kimliğimiz, özgürlüğümüz, hayatımız ve barış için tüm dünyada ayaktayız” şiarıyla Kolej Meydanı’nda bir araya geldi.

Mezopotamya Ajansı ve dokuz8 Editörü Esra Tokat'ın haberine göre Bando eşliğinde yürüyüşe geçen kadınlar, katledilen kadınlar Emine Bulut, Ceren Damar, Ceren Özdemir ve Şule Cet’in isimlerinin yazılı olduğu pankartları taşıyarak, “Jin jiyan azadî”, “Erkek vuruyor devlet koruyor” ve “Katledilen kadınlar isyanımızdır” sloganlarıyla Sakarya Meydanı’na kadar yürüdü. Burada bir araya gelen kadınlar, iki ayı aşkın bir süredir Dersim’de kaybolan ve hala ulaşılamayan Gülistan Doku ile AKP’li Şirin Ünal’ın evinde şüpheli bir şekilde ölü bulunan Nadira Kadirova’nın akıbetine sordu.

‘KADIN DİRENİŞİ TÜM DÜNYAYI SARSIYOR’

https://twitter.com/dokuz8haber/status/1236664498318192642?s=20Daha sonra Kürtçe, Türkçe ve Arapça olmak üzere üç dilde açıklama yapıldı. Açıklamada, “Kadın direnişleri tüm dünyayı sarsıyor. Dünyanın her yerinde kadınlar emeklerinin sömürülmesine, esnek-güvencesiz çalışma koşullarının dayatılmasına, ırkçılığa, şiddete ve kadın cinayetlerine, özgürlüklerini ellerinden almak isteyenlere karşı mücadele ediyor. Bizler de bu topraklarda yaşayan kadınlar olarak işte böylesine büyük bir direnişin parçasıyız ve bugün her yerde sokaklardayız. Biz kadınlar AKP iktidarının yasalarla, fetvalarla ne giydiğimizden nasıl yaşadığımıza kadar uzanan bitmek bilmeyen kadın düşmanı politikalarla yaşamlarımızı hedef aldığını biliyoruz. Evde, iş yerlerinde, sokakta şiddetin her biçimi meşrulaştırılıp cezasız bırakılırken kadınlar güvenliksiz ve güvencesiz bir yaşama mahkûm edilmeye çalışılıyor” ifadelerine yer verildi.

‘DAYANIŞMAYI BÜYÜTELİM'

Türkiye’nin savaşa sürüklendiği belirtilen açıklamada, savaştan en büyük yarayı kadınların aldığı ifade edildi. Açıklamada, kadın kazanımlarının da hedef aldığı kaydedilen açıklamanın devamında, “Kadınları siyaset alanından silmek istiyorlar. Kayyım politikalarıyla eş başkanlığın uygulandığı belediyelere saldırıyor, kadınların iradesini gasp ediyorlar. Kadın siyasetçileri tutuklayarak başta Kürt kadınları olmak üzere mücadele eden tüm kadınlara gözdağı vermeye çalışıyorlar. Kadınlar tutsak ediliyor, cezaevlerinde çıplak arama, en temel hakların gasp edilmesi gibi insanlık dışı muamelelere maruz bırakılıyorlar. Tüm bunlara rağmen kadınlar içeride ve dışarıda kadın düşmanı politikalara karşı yan yana gelerek, kadın mücadelesini yükseltiyor. Tüm kadınlara çağrımızdır: emeğimiz, özgürlüklerimiz ve hayatlarımız için yan yana gelelim. Örgütlenelim, direnelim. Dayanışmayı büyütelim” denildi.https://twitter.com/dokuz8haber/status/1236764811763036160?s=20Kadınlar, saat 20:00’de de Sakarya Meydanı’nda Feminist Gece Yürüyüşü’nü gerçekleştirecek.https://twitter.com/dokuz8haber/status/1236760428090462210?s=20Yürüyüşte kadınlar İstanbul'da gözaltına ve darp edilen kadınlara ilişkin protesto eylemi yaptı. Trans bireyler de kendilerine yönelik şiddeti protesto etti.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST