Haber: Nurettin Aldemir

Gezi eylemlerinde Eskişehir’de öldürülen Ali İsmail Korkmaz için verilen yaşam ödülleri uluslararası boyut kazandı. Bu yıl ki ödüllerin sahiplerinin belirlenmesinde deprem gerçeği ve yitirilen canlar etkili oldu. Dün DİSK-KESK-TMMOB-EBTO-ALİKEV tarafından Eskişehir’de yapılan açıklamada bu yıl ödüle layık görülenler açıklandı. Kurumlar adına açıklama yapan Yahya Kaya bu yılki Ali İsmail Korkmaz Yaşam Ödülleri'nin “Gazeteci Ferit Demir’e Türkiye Taşkömürü İşletmeleri işçilerine ve 6 Şubat depreminde ‘Halkları Yalnız Halklar Kurtarır’ diyerek gönüllü olarak Hatay’a gelip arama kurtarma faaliyetlerine katılan Yunanistan T-34 İşçi Grubunana verileceğini duyurdu. Açıklamanın ayrıntıları şöyle:

“Kentlerimize, doğamıza, özgürlüğümüze ve yaşamımıza sahip çıkıyoruz diyerek milyonların sokaklara çıktığı Gezi’nin, o sıcak haziranın üzerinden on yıl geçti. Ali İsmail Korkmaz da bu kentin sokaklarında aynı özlemleri dile geçiren on binlerden biriydi. 2 Haziran gecesi bir sokak arasında pusu kurularak darp edildi, günlerce yaşama tutunmaya çalıştı. Ne yazık ki 10 Temmuz 2013 günü aramızdan ayrıldı.

Ali İsmail, daha 19 yaşında, düşlerindeki özgür dünya için kısa yaşamına öylesine anlamlı etkinlikler sığdırmıştı ki. Birçoğumuz bunu, onu kaybettikten sonra öğrendik.

Ali İsmail Korkmaz’ın ve milyonlarca yurttaşımızın ortak talebi olan; doğadan, barıştan, özgürlükten ve yaşamdan yana bir gelecek için mücadele edenlerin sesine güç katmak için DİSK-KESK-TMMOB-EBTO ve ALİKEV olarak her yıl ‘Ali İsmail Korkmaz Yaşam Ödülleri’ etkinliği düzenliyoruz.

Bu yıl 6 Şubat Günü meydana gelen ve tüm ülkemizi derinden etkileyen deprem felaketinde 50 binin üzerinde yurttaşımızı kaybettik. Onuncu yılında ‘Yaşam Ödülleri’mizde en çok da yaşam hakkımıza sahip çıkılması, sağlıklı ve güvenli kentlerde yaşama hakkımızın bir kez daha vurgulanması ihtiyacının farkındayız. Düzenleme komitemiz ödüllerimizi de bu acil ve en insani gündem üzerinden vermeyi uygun gördü.

Depremin olduğu günden itibaren topluma karşı sorumluluğunu unutmayan ve deprem bölgesindeki yurttaşların sorunlarını sürekli gündemde tutan gazetecilik anlayışı sebebiyle gazeteci Ferit Demir…

Adana'da çantalarında uyuşturucu bulunan 2 yolcu tutuklandı Adana'da çantalarında uyuşturucu bulunan 2 yolcu tutuklandı

Depremin ilk günlerinde enkaz altında kalanlara yönelik arama kurtarma çalışmalarının yetersiz kaldığında, maden işçilerinin bölgeye gitme ve çalışmalara başlama çabaları halkımızın takdiri ile karşılanmıştır. Bu çabalarıyla enkaz altındaki yüzlerce yurttaşımıza ulaşan Türkiye Taşkömürü işletmelerinden maden işçileri

6 Şubat depreminde ‘Halkları Yalnız Halklar Kurtarır’ diyerek gönüllü olarak Hatay’a gelip arama kurtarma faaliyetlerine katılan ‘Yunanistan T-34 İşçi Grubu’ 2023 Yılı Ali İsmail Korkmaz Yaşam Ödüllerine layık görülmüştür.

Ödül törenimiz 3 Haziran 2023 günü saat 16.00’da Sanayi Sokak’ta gerçekleştirilecek anmanın ardından saat 17.00’de Yunus Emre Kültür Merkezi’nde Ali İsmail Korkmaz’ın ailesinin de katılımıyla gerçekleştirilecektir.

Kaybettiklerimizi unutmayacağız. Yaşama, Kentlerimize ve Geleceğimize sahip çıkacağız diyen tüm Eskişehir halkını bekliyoruz.”

Yerel Medya Koordinasyonu