AKP Manisa Milletvekili Murat Baybatur'un şikayetiyle açılan davada gazeteci Hülya Kılınç ve Tunay Aktaş beraat etti. 

WhatsApp Image 2023-10-23 at 16.10.43 (1)

Murat Baybatur, hakkında yapılan bir basın açıklamasını haberleştiren gazetecilere hakaret davası açmış, Manisa 2. Asliye Ceza Mahkemesi 9 kasım 2022 tarihindeki ilk duruşmada haberde suç unsurunun bulunmadığına kanaat getirerek, kovuşturmaya yer olmadığına karar vermişti.  

AKP'li Murat Baybatur'un itirazı üzerine bugün Manisa 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya katılan gazeteciler Hülya Kılınç ve Tunay Aktaş, söz konusu haberin bir gazetecilik faaliyeti olduğu ve suç teşkil etmediğini savunarak, beraat istedi.  

Baybatur'un avukatı Samet Doğuş, Kılınç ve  Aktaş'ın cezalandırılmalarını talep etti.  Mahkeme, söz konusu haberde suç unsuru bulunmadığı ve eleştiri içerdiğini kaydederek beraat kararı verdi. 

NE OLMUŞTU? 

CHP Yunusemre İlçe Başkanı Yalçın Arcak, 21 Temmuz 2022 tarihinde Muradiye OSB'deki çevre felaketleri ile ilgili yaptığı basın açıklamasında AKP Manisa Milletvekili Murat Baybatur'un kamuoyunda “Yüzde 10 Murat ve yaverleri” olarak bilindiğini ifade etmişti. Vegazete.net haber sitesinin Genel Yayın Yönetmeni Tunay Aktaş, basın açıklamasını haberleştirmiş ve “Yüzde 10 Murat ve Yaverleri” başlığıyla servis etmişti. 


Haber'in yayınlanmasının üzerine aynı gün Baybatur, Tunay Aktaş ve haber sitesinin imtiyaz sahibi Hülya Kılınç hakkında hakaret davası açtı. 
Manisa 2. Asliye Ceza Mahkemesi 9 Kasım 2022 tarihinde yaptığı ilk duruşmada takipsizlik kararı verdi. Baybatur'un avukatı Samet Doğuş'un karara itiraz etmesi üzerine,  mahkeme kararı kaldırılarak Kılınç ve Aktaş hakkında kamu davası açıldı. Bugün görülen duruşmada, mahkemede gazeteciler beraat etti.