Aile hekimlerinin iş bırakma eylemi yapacağını açıklaması ve istifa dilekçeleri toplamaya başlamasının ardından “Aile Hekimliği Tarama ve Takip Katsayısına İlişkin Yönerge”de ilk değişiklik yapıldı.

Aile hekimlerinin iş bırakma eylemi yapacağını açıklaması ve istifa dilekçeleri toplamaya başlamasının ardından sağlıkçıların tepkisini çeken “Aile Hekimliği Tarama ve Takip Katsayısına İlişkin Yönerge”de ilk değişiklik yapıldı.

BASINA İZİNSİZ DEMEÇ VERMEK CEZA GEREKÇESİ

Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği ile görevleriyle ilgili olarak sosyal medya paylaşımı yapan, basına “izinsiz” demeç veren aile hekimlerine cezalar verileceği belirtildi. Ayrıca aile hekimlerine bir yönerge ile kronik hastaların takibine ilişkin ek sorumluluklar yüklendi. Bu sorumluluklara uymayan aile hekimlerinin maaşlarından da yüzde 10 kesinti yapılacaktı. Aile hekimleri, bu yönetmeliği ve kesintiye neden olacak yönergeyi protesto etmek iş bırakma eylemleri yapacağını duyurdu. Hekimler, ayrıca Türkiye’nin dört bir yanından istifa dilekçesi toplamaya başladı.

HEKİMLER YARIN İŞ BIRAKIYOR

Değişikliğin bir ek ödeme anlamına gelmediğini belirten Dr. Özlem Sezen, “Şu anki hak edişlerimizi almaya devam edeceğiz. Bizi önce maaşlarımızı kesmekle tehdit ettiler, sonra pandeminin yoğunluğu sebebiyle bunu düzelttiler. Eylemlerimizle kararlılığımızı gösteriyoruz. Şimdilik bir yanlıştan dönülmüş oldu. Ancak pandemi yoğunluğu azaldığında bu geri dönebilir” diye konuştu. Eylemlerinin süreceğini ve yarın iş bırakacaklarını aktaran Sezen, “Biz sosyal medya hesabımızda kendi turkuvaz tablomuzu da hazırladık. İstifa dilekçelerimizi buradan paylaşıyoruz. Biz pandemide hem normal işlerimizi ve hem de pandemi işlerini sürdürdük. Buna rağmen yönetmeliğimizde cezalar var, maaş kesmeler var. Biz işimizi seviyoruz ve yapmaya devam ediyoruz. Bizlerin görüşüyle de yeniden bir yönetmelik yapılmasını istiyoruz” dedi.

NE OLMUŞTU?

Gözden kaçırmayın

Türkiye'de 1344 kişinin Covid-19 testi pozitif çıktı, 8 kişi hayatını kaybetti Türkiye'de 1344 kişinin Covid-19 testi pozitif çıktı, 8 kişi hayatını kaybetti

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF), aile hekimlerine sosyal medyada paylaşım ve basına demeç verme gibi yasaklar getiren yönetmeliğe karşı eylem planını açıkladı. Buna göre, hekimler bugünden itibaren 28 Ağustos’a kadar istifa dilekçelerini hazırlayıp Sağlık Bakanlığı’na sunması için AHEF’e iletecek.