Aile hekimleri, 'ceza yönetmeliğine' karşı eylem planını açıkladı

Aile hekimleri, görevleriyle ilgili olarak sosyal medya paylaşımı yapan, basına “izinsiz” demeç veren aile hekimlerine cezalar verilmesine ilişkin yönetmeliğe karşı eyleme başladığını duyurdu.

EMEK DÜNYASI 26.07.2021 - 08:21 26.07.2021 - 08:26

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF), aile hekimlerine sosyal medyada paylaşım ve basına demeç verme gibi yasaklar getiren yönetmeliğe karşı eylem planını açıkladı. Buna göre, hekimler bugünden itibaren 28 Ağustos’a kadar istifa dilekçelerini hazırlayıp Sağlık Bakanlığı’na sunması için AHEF’e iletecek.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'A AÇIK MEKTUP

Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği, 30 Haziran’da Resmi Gazete’de yayınlandı. Yönetmelikle, görevleriyle ilgili olarak sosyal medya paylaşımı yapan, basına “izinsiz” demeç veren aile hekimlerine cezalar verileceği belirtildi. AHEF, yönetmelikle getirilen yasaklara karşı bugünden itibaren bir eylem planı başlatacaklarını duyurdu.

Buna göre hekimler, bu hafta boyunca Sağlık Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı’na saat 09.00-17.00 arası taleplerini içeren fakslar gönderecek. Hekimler, bugün saat 11.00’de yönetmeliğin getirdiği sorunları AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a anlatan bir açık mektubu sosyal medya hesaplarından yayınlayacak.

İSTİFA DİLEKÇELERİ TOPLANACAK

Cumhuriyet’ten Sarp Sağkal'ın haberine göre, aynı zamanda AHEF, bugünden itibaren 28 Ağustos’a kadar tüm illerdeki üyelerinden istifa dilekçeleri toplamaya başlayacak. Tüm dilekçeler 28 Ağustos’ta Sağlık Bakanlığı’na sunulacak. Bu süre içerisinde aile hekimleri 16 Ağustos’ta toplu olarak bir günlük iş bırakma eylemi yapacak. Türkiye’nin dört bir yanından gelecek aile hekimleriyle de 27 Ağustos’ta, Ankara’da “Beyaz Önlük Mitingi” düzenlenecek.

"BU YÖNETMELİKLE 'AŞI OLUN' DEMEMİZ BİLE CEZA NEDENİ"

Eylem planına ilişkin değerlendirmede bulunan AHEF Başkanı Dr. Özlem Sezen, şu ifadeleri kullandı:

“Biz aslında Sağlık Bakanlığı ile görüşmek istiyoruz. Neredeyse her hafta başı Sağlık Bakanımıza, Bakan Yardımcımıza, Halk Sağlığı Genel Müdürümüze ulaşmaya çalışıyoruz. Ancak henüz görüşme taleplerimiz olumlu karşılanmadı. Bu nedenle dikkat çekmek istiyoruz. Bu yönetmelikle ‘Aşı olun’ dememiz bile ceza nedeni olabilir, çünkü görevimizle ilgili konuşmak suç. Neresinden tutsanız elinizde kalan bir ceza yönetmeliği var. Sürekli aile hekimlerine yüklenen bir sorumluluk var. Bunlar bir araya geldiğine bunlara sessiz kalmamız mümkün değil” ifadelerini kullandı.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@