ABD, geçen hafta sonu İsrail'e füzeler ve insansız hava araçlarıyla (İHA) saldıran İran'ın silahsız İHA üretimine yönelik yeni yaptırımlar açıkladı.

ABD Hazine Bakanlığı yaptığı açıklamada, yaptırımların 13 Nisan'daki saldırıda kullanılan İran'ın Şahit tipi İHA'larına güç sağlayan motor tipleri de dâhil olmak üzere İran'ın İHA üretimini sağlayan iki kuruluş ve 16 kişiye yönelik olduğunu duyurdu.

ABD Hazine Bakanlığı ayrıca, İran'ın en büyük çelik üreticilerinden biri olan Khuzestan Steel Company'ye (KSC) çelik üretimi için bileşen maddeleri sağlayan veya KSC'nin çelik ürünlerini satın alan farklı bölgelerdeki beş şirketi de tespit ettiğini açıkladı.

Açıklamada ayrıca İranlı otomobil üreticisi Bahman Group'un İran Devrim Muhafızları'nı maddi olarak desteklediği belirtilen üç iştirakinin de hedef alındığı belirtildi.

İNGİLTERE

İngiltere Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, İran'ın 14 Nisan'da İsrail'e saldırısına karşılık, ABD ile koordineli şekilde, İran ordusunun önde gelen isimlerine yaptırım kararı alındığı belirtildi.

ABD ve İngiltere'nin, söz konusu yaptırımlarla İran'ın insansız hava aracı ve füze endüstrilerindeki kilit aktörlerine yönelik ağı sıkılaştırmayı hedeflediği vurgulanarak, yaptırımların İran'ın bölgeyi istikrarsızlaştırma kabiliyetini daha da sınırlandıracağı yorumu yapıldı.

Yaptırım kararı alınan 7 kişi ve 6 kuruluş arasında İran Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı, İran Devrimi Muhafızları Ordusu Deniz Kuvvetleri ve İran Savunma Bakanı Tuğgeneral Muhammed Reza Aştiyani'nin yer aldığı kaydedildi.

Yaptırım uygulanan kişilere seyahat yasağı getirileceği ve mal varlıklarının dondurulacağı, tüzel kişilerin ise mal varlıklarının dondurulmasına tabi olacağı ifade edildi.

“OLAYLARIN TIRMANMASI KİMSENİN YARARINA DEĞİL”

Açıklamada görüşlerine yer verilen İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, ABD ile koordineli açıklanan bu yaptırımların, İran'ın saldırısını kesin dille kınadıklarını göstereceğini ve İran'ın bölgeyi istikrarsızlaştırma kabiliyetini daha da sınırlayacağını ifade etti.

Dışişleri Bakanı David Cameron da İran'ın İsrail'e saldırısını kınadıklarını belirterek, Portekiz bandralı "MSC Aries" adlı gemi ve mürettebatın derhal serbest bırakılması gerektiğini vurguladı.

Cameron, "İran, pervasız ve hukuk dışı davranışlarına son vermeli. Olayların daha da tırmanması kimsenin yararına değil." değerlendirmesinde bulundu.

AB VE ABD DUYURMUŞTU

Avrupa Birliği liderleri de dün yaptıkları açıklamada, İran'ın İsrail'e yönelik saldırısının ardından Orta Doğu'da daha geniş çaplı bir çatışmayı önlemek için İran'a yönelik yaptırımları artırma kararı aldıklarını duyurmuşlardı.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Salı günü yaptığı konuşmada, "İran rejiminin kötü ve istikrarı bozan eylemlerini sekteye uğratmak" üzere yaptırım yetkisini kullanacağını ve müttefiklerle beraber çalışacağını söylemişti.