Liderler, ağırlıklı olarak enerji piyasasında geçici tavan fiyatı uygulamasına geçilmesi ve "Moskova'ya yeni yaptırımlar" konularını değerlendirecek.

Ev sahibi Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel, iki günlük liderler zirvesinin "zor olacağını" kaydetti.

Diplomatlar, zirvede AB'nin ortak gaz alımlarını bir havuzda toplama planının destek alabileceğini söylüyor. Ayrıca yükselen enerji fiyatlarından en çok zarar gören AB ülkeleriyle dayanışmayı artırmaya yönelik tedbirlerin de kabul edilebileceği belirtiliyor.

AB, Rusya'nın Ukrayna'nın enerji şebekesine ve sivil altyapısına yönelik insansız hava araçları saldırıları sonrası Moskova'ya yönelik daha fazla yaptırımı da değerlendiriyor.

Birlik ülkelerinin Rusya'ya uyguladığı yaptırımlara Moskova'nın petrol ve doğal gaz kartını kullanarak yanıt vermesi kıtada enerji krizine neden oldu.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, "Rusya bize enerji yoluyla sistematik olarak şantaj yapmaya çalıştı" dedi.

Birlik ülkeleri Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e karşı genel olarak ortak duruş sergilerken, Macaristan lideri Victor Orban, Brüksel'in Rusya'ya uyguladığı yaptırımların Putin'e değil, AB vatandaşlarına zarar verdiğini savunuyor.

AB ülkelerini çoğu, doğal gaz fiyatlarına üst sınır getirilmesi önerisini benimsemeye hazır, ancak Almanya ve Hollanda bu konuda önemli sorunların olabileceğine dikkat çekiyor.

Üst düzey bir Alman yetkili “yapay nitelikteki piyasa müdahalelerinin hem doğal gazın mevcudiyeti hem de hükümetler ve tüketiciler için onu kurtarmaya yönelik teşvikler üzerinde olumsuz sonuçları olabileceğini” savundu. Hollanda tarafından da benzer yorumlar yapıldı.

15 ÜLKEDEN DOĞAL GAZA TAVAN FİYAT İSTEĞİ

Fransa, İtalya, İspanya ve Belçika'nın da aralarında bulunduğu AB üyesi 15 ülke, AB Komisyonu'ndan, ithal doğal gaza tavan fiyat uygulamaya yönelik bir plan hazırlamasını istiyor.

Gaza tavan fiyat getirilmesinin enerji arz güvenliğini riske sokacağı görüşünde olan ülkeler, uygulamanın özellikle kış aylarında doğal gaz tedarikine zarar verebileceğini değerlendiriyor.

Son dönemde gaz fiyatlarındaki hızlı yükseliş elektrik piyasasındaki dengeyi olumsuz etkiledi. Yüksek maliyetli doğal gaz santralleri elektrik fiyatının artmasına neden oluyor.