3 İlde 81 bölge “Geçici Askeri Güvenlik Bölgesi” ilan edildi

Şırnak’ta 15, Batman’da 58 ve Siirt’te ise 8 bölge valilikler tarafından yıl sonuna kadar “Geçici Askeri Güvenlik Bölgesi” ilan edildi.Şırnak Valiliği’nden yapılan açıklamada, “Milli güvenli...

GÜNDEM 24.01.2021 - 17:16 24.01.2021 - 17:16

Şırnak’ta 15, Batman’da 58 ve Siirt’te ise 8 bölge valilikler tarafından yıl sonuna kadar “Geçici Askeri Güvenlik Bölgesi” ilan edildi.

Şırnak Valiliği’nden yapılan açıklamada, “Milli güvenliğin sağlanması, kamu düzeni ve güvenliğinin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi ile başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması amacıyla” bazı bölgelerin 01 Ocak 2021 (dâhil) – 31 Aralık 2021 (dâhil) tarihleri arasında 1 yıl süre ile “Geçici Özel Güvenlik Bölgesi” ilan edildiği belirtildi.

Valilik açıklamasına göre yasaklanan bölgeler:

Şırnak İli (Merkez, Cizre, Silopi, Uludere, Güçlükonak ve Beytüşşebap) Cudi Dağı Bölgesi, Bestler Dereler Bölgesi,  Kurt Dağı Bölgesi, Kureşin Bölgesi, Karaçalı T. Bölgesi, Kel Mehmet D. Bölgesi, Serin V. Bölgesi, 2088 Rk T. Bölgesi, Küçük Su Y. Bölgesi, Gabar Dağı Bölgesi, Faraşin Y. Bölgesi, Altın Dağ Bölgesi, İncebel Dağ Bölgesi, Oymakaya Bölgesi ve Tanin Tanin Bölgesi.Açıklamada, “Vatandaşlarımızın bahse konu tarihler arasında can ve mal güvenlikleri bakımından yukarıda belirtilen bölgelere izinsiz olarak girmeleri yasaktır” denildi.

Siirt’te 8 bölge yasaklandı

Siirt Valiliği’nden yapılan açıklamada ise Pervari, Eruh ve Baykan ilçe kırsalında yer alan bazı bölgelerin “Geçici Askeri Güvenlik Bölgesi” ilan edildiği belirtilerek, şunlar kaydedildi:“Valiliğimizce öncelikle vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinin sağlanması, mevcut huzur ve güven ortamının devam ettirilmesi, devletimizin ve milletimizin her türlü terörist tehdidi ve saldırıdan korunması maksadıyla; bölgesinde emniyet ve asayiş temin etmek amacıyla ilgili mevzuat çerçevesinde her türlü tedbir alınmaktadır.Terörle mücadele kapsamında; milli güvenlik, kamu düzeni ve esenliğinin temin edilmesi, suç işlenmesinin önlenmesi, vatandaşlarımızın hak ve özgürlüklerinin korunması, planlanacak ve icra edilecek operasyonlarda halkın can ve mal güvenliğinin sağlanması amacıyla, Siirt İli Pervari İlçesi Sağlık Dağı Bölgesi, Pervari İlçesi Kör Kandil Dağı Bölgesi, Pervari İlçesi Yazlıca Dağı (Herekul) Bölgesi, Eruh-Pervari İlçeleri Çizmeli Akmeşe Bölgesi, Eruh-Pervari Çaçi Dağı Bölgesi, Eruh İlçesi Yassıdağ (Ciraf) Bölgesi, Eruh İlçesi Narlıdere Bölgesi, Baykan İlçesi Kalemis Bölgesi,  2565 sayılı Askeri Yasak Bölgeler ve Güvenlik Bölgeleri Kanunu kapsamında yapılan istek üzerine “3399 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı” ile 01 Ocak  2021 – 31 Aralık 2021 tarihleri arasında Geçici Özel Güvenlik Bölgesi ilan edilmiştir.Vatandaşlarımızın, can ve mal güvenliği açısından bu bölgelere izinsiz olarak girmeleri yasaklanmıştır.”

Batman’da 58 bölge yasaklandı

Batman Valiliği ise Sason, Hasankeyf ve Kozluk ilçelerine bağlı 58 kırsal bölgede yıl sonuna kadar “Geçici Güvenlik Bölgesi” ilan etti.Yasaklanan bölgelerin isimleri şöyle:Domuz Tepe, Harabeler kuzeydoğusu, Kilimli Mah. Kuzeyi, İsimsiz Tepe, Göderin Tepe, Acı Tepe 400 metre doğusu, Kevregevr Tepe, Bağnave Tepe, Haleş Tepe, 872 Rk. Tepe arasında kalan arazi kesimi, Montol Tepe güneyi, İsimsiz Tepe, Kuşaklı Dağı kuzeyi, Haramikarakol Gediği, 1864.8 Rk.Tepe, 1977 Rk.Tepe, Şayesir Sr., 1686 Rk.Tepe, Kevni Tepe, Şan Tepe batısı, Gem Tepe batısı, Yamaçlı Tepe doğusu, Aşağı kilimli Mah. kuzey doğusu, Kalemahmuke arasında kalan arazi kesimleri, Çatalsu Mah. Guharareziye Sırtlarının 500 metre kuzey doğusu, Çina Tepe, Koyunlu Mahallesi 200 metre batısı, Diyar Tepe, Kubalo Tepe, Verkedavut Tepe, Banikola Sırtı, Güneşli Köyü doğusu, Diyarenesi Tepe, Riliki Tepe, Kelekçi Köyü güneyi, Kelekçi Köyü güney doğusu Montol Tepe güneyi, İsimsiz Tepe, Kuşaklı Dağı kuzeyi, Haramikarakol Gediği, Sevrak Tepe kuzey doğusu, Güverhacı Tepe, Kayıklı Köyü güney batısı, Şikeriharciya Tepe kuzey doğusu, Şikeriharciya Tepe kuzey doğusu, Gariavlike Tepe doğusu, Beltaguvar Tepe doğusu, Karakatş Tepe uzantısı, Çaymavan Tepe, Poyraz Tepe, Şayesir Sr., 1686 Rk. Tepe, Kevni Tepe, Şan Tepe batısı, Kelemahmuke Sr., Kalemahmuke Sr., Guharamir Tepe, Nöbet Tepe, Çatalsu Mahallesi uzantısı arasında kalan arazi kesimleri.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@