Haber: Fatoş Erdoğan

DİSK İstanbul Bölge Temsilciliği, KESK İstanbul Şubeler Platformu, TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu, İstanbul Tabip Odası, 1 Mayıs 2024'te Taksim Meydanı'nı AYM kararına rağmen işçilere kapatan İçişleri Bakanı, İstanbul Valisi, Emniyet Müdürü ve ilgili Emniyet Müdürü yardımcısı hakkında Çağlayan Adliyesi'nde suç duyurusunda bulundu.


Çağlayan Adliyesi önünde "Taksim 1 Mayıs Alanıdır. 1 Mayıs, Taksim Yasaklanamaz" şiarıyla yapılan basın açıklamasında konuşan DİSK İstanbul Bölge Temsilcisi Asalettin Arslanoğlu:


"Anayasa Mahkemesi’nin 2023 yılında aldığı karar, işçi sınıfının ve sendikaların ifade özgürlüğü hakkını güvence altına almıştır. Ancak İçişleri Bakanlığı ve İstanbul Valiliği bu hakkı ihlal etmektedir. Bu yıl da işçi sendikalarının Taksim Meydanı’na çıkışını şiddet kullanarak engellediler. Avukatlarımız suç duyurusunda bulundu ve asıl suçlunun bu engellemeleri yapan yetkililer olduğunu belirtti. Tutuklanan arkadaşlarımız ve gençlerimizin yanındayız; onları asla yalnız bırakmayacağız. Taksim'e bize kapatanlar şunu bilsin ki; Türkiye işçi sınıfı gerçek 1 Mayıs alanına, Taksim Meydanı'na çıkacaktır ve bundan sonraki senelerde de kutlamakta ısrar edecektir."

Basın açıklamasında konuşan Eğitim Sen İstanbul 3 Nolu Şube Başkanı Hüseyin Tosu, iktidarın 1 Mayıs 2024 tarihinde İstanbul'da sıkıyönetim ilan ettiğini söyledi. Tosu, sıkıyönetimin tek amacının işçileri ve emekçileri engellemek olduğunu ifade etti. Tosu, “Anayasa Mahkemesi'nin ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin kararları, 1977'den bu yana işçilerin hafızasında yer eden Taksim'in, 1 Mayıs alanı olduğunu onaylamıştır. Taksim, idari kararlarla yasaklanamaz ve engellenemez. Bu baskıcı anlayışı reddediyoruz. Taksim, 1 Mayıs alanıdır. Taksim'de bulunma ısrarımızın devam edeceğini bildiriyoruz.” dedi.

TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Seyfettin Avcı, "2024 1 Mayıs'ında bu ülkeyi yönetenler anayasayı, yasaları, mahkeme kararlarını tanımamıştır.İiktidarın 1 Mayıs'ı yasaklama ısrarı ve ardından yaşanan gözaltı operasyonlarının amacı gerçek suçluyu gizlemek ve anayasal düzene karşı işlenen suçu örtbas etmektir. Bu baskılar iktidarın yarattığı açlığı, yoksulluğu, güvencesizliği gizlemek için yürütülüyor. Taksim Meydanı tarihsel olarak da hukuksal olarak da hakkımızdır." dedi.