EKONOMİ

IMF: Türkiye 2019’da yüzde 2,5 küçülecek

Uluslararası Para Fonu (IMF), yayınladığı 2019 Bahar Dönemi Dünya Ekonomik Görünüm Raporu’nda Türkiye’nin yüzde 2,5 küçüleceğini öngördü.

Uluslararası Para Fonu (IMF), geçtiğimiz yılın son çeyreğinde küçülmeye başlayan Türkiye ekonomisinin 2019 yılında genel olarak yüzde 2,5 daralacağını öngördüğü 2019 Bahar Dönemi Dünya Ekonomik Görünüm Raporu’nu yayınladı.

Küresel ekonomik görünüme ilişkin detaylı tahmin ve öngörülerin yer aldığı raporda Türkiye için 2019 yılı GSYH beklentisi, bir önceki öngörüde belirtilen yüzde 0,4 büyümeden, yüzde 2,5 daralma öngörüsü şeklinde güncellenirken gelecek yıl için büyüme beklentisi ise yüzde 2,6’dan yüzde 2,5’e revize edildi.

Her ne kadar IMF, büyümenin, 2020’de pozitife dönüşünün ardından iç talepte toparlanma ile birlikte orta vadede büyümenin yüzde 3,5’e yükselmesinin beklediğini açıklasa da hem Türkiyeli kuruluşların hem de uluslararası finans kuruluşlarının Türkiye’ye dair öngörülerini tutturamayarak güncellemek zorunda kaldıkları biliniyor.

“GENİŞ KAPSAMLI VE GÜVENİLİR BİR POLİTİKA KARIŞIMINA İHTİYAÇ VAR”

Türkiye’de Yeni Ekonomik Program’ın (YEP) ekonomideki karmaşık konular ile başa çıkmak için bir çerçeve sağladığını ifade eden IMF, “Oluşturulan bu zemine, çerçeveye karşın makroekonomik istikrarın korunması için geniş kapsamlı ve güvenilir bir politika karışımına ihtiyaç var” değerlendirmesini yaptı.

Para politikasının ekonomik aktiviteyi desteklemek için alanının sınırlı olduğu ortamda bastırılmış görünüm ve yüksek enflasyon, enflasyon bekleyişleri dikkate alındığında mali konsolidasyonun hızının uygun şekilde ayarlanması gerektiğini belirten IMF, “Kamu-özel sektör ortaklığı şeklinde kanalize edilen harcamaların rasyonelleştirilmesi ve bu alanda daha fazla şeffaılık mali çıpanın desteklenmesine yardımeder” ifadelerini kullandı.

IMF, mali bilanço sağlığı konusunda daha büyük şeffaflık ve bilançonun gerekli olan alanlarda daha da güçlendirilmesinin belirsizliklerin düzeltilmesinde yardımcı olabileceğini vurguladı.

TÜKETİCİ FİYATLARI ARTACAK

IMF raporunda tüketici fiyatları ortalama tahmini 2019 yılı için yüzde 16,7’den yüzde 17,5’e çıkarılırken, 2020 yılı için yüzde 14,1 olarak belirlendi. 2019 Yıl sonu için tüketici fiyat beklentisi yüzde 15,5 olarak korundu, 2020 yıl sonu için yüzde 14,0 olarak tahmin edildi.

IMF, bu yıl cari işlemlerin fazla vereceğini tahmin etti. Kurumun cari işlemler/GSYH tahmini yüzde 0,7 olarak revize edildi. Bir önceki tahmin yüzde -1,4 seviyesindeydi. 2020 yılı için tahmin yüzde -0,4 seviyesinde oluştu.

İŞSİZLİK TAHMİNİ DE YÜKSELTİLDİ

IMF bu yıl için işsizlik oranını yüzde 12,7, gelecek yıl için yüzde 11,4 olarak tahmin etti. Bir önceki tahmin bu yıl için yüzde 12,3 seviyesindeydi.

Yazar hakkında

Dokuz8 Haber

Yurttaş haberciliği odaklı gönüllü bir haber ağı platformu olan dokuz8HABER, yurttaş haberciliğinin dinamizmiyle gazeteciliğin birikiminin buluşma noktasında kurulan sosyal medya tabanlı yeni tipte bir haber ajansı ağıdır.

SON TWEET’LER

21 minutes ago
Arama motoru Google, 'haber' kategorisindeki aramalarda dizinleme ve gösterme sorunları yaşandığını açıkladı. Yapılan açıklamada mühendislerin konu ile ilgili çalışmalara başladıkları belirtildi. https://t.co/mA82WWkoZZ
21 minutes ago
YSK'nın İstanbul için açıkladığı 250 sayfalık gerekçeli kararının hiçbir yerinde "hırsızlık", "çalındı", "çaldılar" gibi bir ifade bulunmuyor. https://t.co/hqUlpV3kHK
15 22
23 minutes ago
YSK, İstanbul'da "döküm cetvellerinin 108 sandıkta düzenlenmemiş olması"nı seçimin iptal gerekçesi olarak gösterdi. https://t.co/mXPbYMuAup
5 3
26 minutes ago
YSK İstanbul için "377 adet kısıtlının oy kullandığı, 6 sandıkta ölülerin yerine oy kullanıldığı, 41 sandıkta tutuklu ve taksirli suçlardan hükümlülerin yerine oy kullanıldığı, 58 sandıkta ceza infaz kurumunda bulunan hükümlülerin yerine oy kullanıldığı" gerekçesini açıkladı. https://t.co/vbz2kf6oEx
26 minutes ago
İstanbul Kadıköy'de özel bir hastanede çıktı. Olay yerine çok sayıda itfaiye ekibi sevk edildi. https://t.co/SnCIXQ6BNB
4