Mobil bankacılık ve internet bankacılığı kullanımın artmasıyla birlikte dolandırıcılık vakaları da artıyor. Yargıtay 11. Hukuk Dairesi bu konuyla ilgili bir başvuru hakkında kritik bir karar aldı.

AKP'nin "yürü ya kulum" dediği Ziver Holding: Sahibi AKP'den aday oldu ve trilyonluk ihaleler aldı AKP'nin "yürü ya kulum" dediği Ziver Holding: Sahibi AKP'den aday oldu ve trilyonluk ihaleler aldı

Yargıtay 11. Hukuk Dairesi, müşterinin üçüncü kişilerle iş birliği veya kusurlu davranışı olmadığı süre, bankanın hesaplardaki para güvenliğini sağlamak zorunda olduğuna karar vererek, internet dolandırıcılığı yoluyla bankadaki parası çekilen kişinin zararından bankanın sorumlu olduğuna hükmetti.

Yargıtay 11. Hukuk Dairesi tarafından alınan kararda şu ifadelere yer verildi:

“İşlemde davacının üçüncü kişilerle iş birliği yaparak veya başka şekilde kusurlu davrandığı ispatlanamamıştır. Davalı banka tarafından, hesapta bulunan paranın güvenliğinin tam olarak sağlanamadığı, kötü niyetli kişilerin işlemlerine karşı korunamadığı, güvenlik önlemlerini geliştirmediği, bu önlemleri kullanmayı, müşterileri için zorunlu hâle getirmediği anlaşılmaktadır. Bu durumda davalı banka hesaptan çekilen tüm paradan sorumludur. Bunun ilke olarak kabulü gerekir.”