Turkcell tarafından KAP'a bildirilen ve dün yapılan Genel Kurul toplantısında belirlenen yeni yönetim kurulu üyeleri duyuruldu. Atamalar arasında özellikle bir isim dikkat çekiyor: Boğaziçi Üniversitesi'ne "kayyım" olarak atanan ve Boğaziçi Üniversitesi'nin uluslararası akademik saygınlığını hızla yerle bir eden Mehmet Naci İnci. İnci'nin aylık 150 bin lira ücret alacak. Turkcell’den yapılan açıklamaya göre Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Şenol Kazancı görevine devam ediyor. Yönetim kuruluna Arda Ermut, Prof.Dr.Mehme Naci İnci ve Prof. Dr. İdris Sarısoy atandı. 

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz X hesabından yaptığı paylaşımda "Yaparsa AKP yapar" başlığıyla Boğaziçi Rektörünün Turkcell Yönetim Kurulu'na atanmasına tepki gösterdi. Turkcell Yönetim Kurulu Üyesi Sir Julian Horn-Smith ile bağımsız yönetim kurulu üyeleri Afif Demirkıran ve Hüseyin Arslan, görevinden ayrıldı.

TURKCELL'İN YENİ YÖNETİM KURULU BELLİ OLDU KAYYIM REKTÖR DE LİSTEDE 

Turkcell'in yeni yönetim kurulu, dün yapılan Olağan Genel Kurul toplantısının ardından belirlendi. Şirketten yapılan açıklamaya göre, Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Şenol Kazancı görevine devam ederken, yönetim kuruluna Arda Ermut, Prof. Dr. Mehmet Naci İnci ve Prof. Dr. İdris Sarısoy atandı. Turkcell Yönetim Kurulu Üyesi Sir Julian Horn-Smith ile Bağımsız Yönetim Kurulu üyeleri Afif Demirkıran ve Hüseyin Arslan, görevinden ayrıldı.

Bu kapsamda Ermut, Turkcell Yönetim Kurulu Üyesi, Prof. Dr. İnci ve Prof. Dr. Sarısoy ise Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi oldu. Açıklamada görüşlerine yer verilen Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Şenol Kazancı, iktidarın seçim sloganı olan "Türkiye Yüzyılı" sloganına da atıfla "Dijitalin Yüzyılı" vurgusu yaptı. 

"Türkiye'nin Turkcell'i olarak 30 yıldır en yeni teknolojileri vatandaşlarımızla buluşturmanın ve ülkemiz için çalışmanın gururunu yaşıyoruz. Türkiye Yüzyılı'nı 'Dijitalin Yüzyılı' yapma hedefimizi gerçekleştirmek için yeni yönetim kurulumuzla çalışacağız." 

TURKCELL YÖNETİM KURULUNA YENİ ATANAN İSİMLER KİMLER? 

Boğaziçi Üniversite 'Kayım' Rektörü Prof. Dr. Mehmet Naci İnci: Yeni Bağımsız Yönetim Kurulu üyesi: Prof. Dr. Mehmet Naci İnci, lisans eğitimini 1987'de Marmara Üniversitesi Fizik Bölümü'nde, doktora eğitimini ise 1992'de fiber optik sensörler alanında İngiltere'deki Heriot-Watt Üniversitesinde tamamladı. Stanford Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü'nde 1993-1994 yıllarında optik haberleşme alanında doktora sonrası çalışmalar yapan İnci, 1994'te Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü'nde yardımcı doçent, 1996'da ise doçent oldu. İnci, 1999-2005'te Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesinde öğretim üyeliği yaptı, üniversitenin diğer lisans ve lisans üstü programlarının kurulmasında da çeşitli görevler üstlendi. 2005'te Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü'nde profesör olan, 2013-2020 yıllarında da bölüm başkanlığı görevini yürüten Prof. Dr. İnci, 2021'den bu yana Boğaziçi Üniversitesi Rektörü olarak görev yapıyor. İnci'nin araştırma alanları arasında, endüstriye yönelik uygulamalı optik, quantum optiği, doğrusal olmayan optik, kuantum bilişimi, optoelektronik, fiber optik sensörler, fiber optik telekomünikasyon, katıhal fiziği, optik profilometri, fotonik kristaller ve nanoyapıların fotoniği öne çıkıyor. -

Arda Ermut: Eski Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Arda Ermut, Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü'nü bitirdikten sonra 2005'te Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri olarak göreve başladı. Ermut, 2005'te uzman olarak katıldığı Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansında çeşitli yöneticilik görevlerinin ardından 2015'te kurum başkanlığına atandı. Bu görevlerinde Türkiye'ye çeşitli uluslararası doğrudan yatırımların kazandırılmasında rol oynayan Ermut, 2015-2019 yıllarında Viyana Ekonomik Forumu ve SunExpress Yönetim Kurulu üyeliği, 2019-2021 yıllarında Türkiye Basketbol Federasyonu Asbaşkanlığı ve 4 yıl boyunca Dünya Yatırım Ajansları Birliğinde (WAIPA) Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerinde bulundu. Ermut, 2019-2021'de Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Üyesi ve Türk Hava Yolları İcra Kurulunda da üç üyeden biri olarak görev yaptı. Arda Ermut, 2018-2020'de Türkiye Varlık Fonu (TVF) Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı, Mart 2021'de TVF Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak atandı. Ermut, çoğunluk hisselerinin TVF tarafından satın alınması sonrasında Türk Telekom'da 2022-2024 yıllarında Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı.

Prof. Dr. İdris Sarısoy Yeni Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi:  Prof. Dr. İdris Sarısoy da Erciyes Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümü'nden 1998'de mezun oldu. Aynı yıl İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Maliye Ana Bilim Dalı'nda başladığı yüksek lisans eğitimini "Türkiye'de Kamu Kesimi Açıkları ve Finansman Politikaları" başlıklı teziyle 2000'de tamamlayan Sarısoy, 2001'de Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Maliye Ana Bilim Dalı'nda başladığı doktora eğitimini, hazırladığı "Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelere Sağlanan Vergi Teşvikleri ve Türkiye Uygulaması" adlı doktora teziyle 2006'da bitirdi. Sarısoy, 2002'de Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümü'nde başladığı akademik kariyerine, 2003'te Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümü'nde devam etti. Prof. Dr. İdris Sarısoy, 2007-2014 yıllarında Bülent Ecevit Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümü'nde doktor öğretim üyesi olarak çalıştı. 2014'ten itibaren Marmara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü'nde doçent doktor olarak çalışmaya başlayan Sarısoy, 2020'den bu yana profesör doktor olarak aynı bölümde görevini sürdürüyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı Vergi Konseyi Üyesi de olan Sarısoy, ağırlıklı olarak vergi konularında olmak üzere yoksulluk, yabancı sermaye yatırımları, seçim beyannameleri ve sağlık ekonomisi alanlarında akademik araştırmalar yürütüyor.