Turizm Politikaları Araştırmacısı Özgür Hacıoğlu, Rusya-Ukrayna savaşının turizme etkilerini Nurcan Seven'in sunduğu dokuz8Gündem Özel programında değerlendirdi.

Turizm Politikaları Araştırmacısı Özgür Hacıoğlu, Rusya-Ukrayna savaşının turizme etkilerini Nurcan Seven'e değerlendirdi.

Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan savaşın Türkiye'yi ekonomik olarak çok ciddi etkilediğini belirten Hacıoğlu şunları söyledi:

Bu savaş olmasaydı Türkiye 10 milyon Rus turist hedefliyordu. Geldiğimiz noktada rezervasyonların çoğu iptal edildi. Ukrayna turizmini ise tamamen kaybettik. Önümüzdeki mayıs ayı tabloyu çok daha net bize gösterir.

RUS OLİGARKLAR TÜRKİYE'YE GELEBİLİR

Her ülkenin olduğu gibi Rusya ve Ukrayna'nın da oligarkları var. Rus oligarkların bir kısmı Türkiye'ye gelir. 

TÜRKİYE'DE TURİZM VE KÜLTÜR BAKANLIĞI AYRI OLMALI

Türkiye'de Kültür ve Turizm bakanlığı farklı olmalı. Ama Turizm Bakanlığı ile ilgili ciddi tartışmalar var. Ben turizm mezunuyum turizmciyim ama Turizm bakanlığına iş başvurusu yapamıyorum. Başka meslek dalları girebiliyor."

RUBLE'NİN DEĞERİNİN DOLAR KARŞISINDA DÜŞMESİ DE TURİZM SAYISINI ETKİLEDİ

Ruble'nin değeri savaş ile birlikte çok ciddi düştü. Bu Rusya'dan Türkiye'ye gelecek turistleri çok ciddi etkiledi. Bu ortamda tekrar 4-5 milyon turisti ağırlarsak çok iyi bir rakam olur. Ama çok zor."

TÜRKİYE DOĞRU BİR DIŞ POLİTKASI UYGULUYOR BUGÜN

Türkiye olarak bugün Ukrayna-Rusya arasında çok doğru bir politika uyguluyoruz.