Van Emek ve Demokrasi Platformu selden etkilenen ilçelere yardım kampanyası düzenledi.

Mezopotamya Ajansı'nda yer alan habere göre, Van Emek ve Demokrasi Platformu, selden dolayı zarar gören ilçelere yardım kampanyası düzenledi.

7 KAMYON BARINMA VE GIDA YARDIMI

Selden etkilenen Başkale, Gürpınar, Çaldıran ve Özalp ilçelerine toplam 7 kamyon barınma ve gıda yardımı gerçekleştirdi. Emek ve Demokrasi Platformu içinde yer alan toplam 9 birleşen yardım kampanyasında yer aldı. Yardım heyetinde bulunan Van İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Başkanı Fırat Durmaz, olası felaketlerin yaşanmaması için acilen önlemlerin alınması gerektiğini belirtti.

Gözden kaçırmayın

Türkiye'de 7,4 milyona yakın çocuk yoksulluk içinde büyümeye çalışıyor Türkiye'de 7,4 milyona yakın çocuk yoksulluk içinde büyümeye çalışıyor

"BÖLGE ACİL AFET BÖLGESİ İLAN EDİLMELİ"

Yardım heyeti içinde bulunan Van İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Başkanı Fırat Durmaz selin vurduğu köyde kısa bir açıklama yaparak, bölgenin acil afet bölgesi ilan edilmesi gerektiğini söyledi.

"OLASI FELAKETLERİN OLMAMASI İÇİN ÖNLEMLER ALINSIN"

Evleri hasar gören yurttaşların evlerinin yapılması gerektiğini belirten Durmaz şöyle konuştu:

“Kanunlara göre bir yerin afet bölgesi ilan edilmesi için bazı şartlar var. Selin vurduğu ilçelerde bu şartlar sağlanmıyor. Fakat gözden kaçılan bir şey var. Olası bir sel felaketinde bu ilçelerde daha büyük yıkımlar söz konusu olabilir. Bu sebeple bu yerlerin afet bölgesi ilan edilmesi gerekir. Acil olan önlemlerin alınması gerekir."

"TMMOB OLARAK TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ"

"Birinci söylemimiz acil eylem planı hazırlanmalıdır. Evleri yıkılan yurttaşları evleri, ahırları yapılmalıdır. Hayvanları telef olan yurttaşların hayvanları verilmeli. İkinci söylemimiz sel yatağı içinde inşa edilmiş yapıların yerlerinin değiştirilmesi gerekir. TMMOB olarak yapılacak olan çalışmaların takipçisi olacağız."