Valiliğin maske ihalesi, pazarlık yöntemiyle AKP'li isme verildi

Gaziantep Valiliği, 1-Nisan-15 Haziran dönemleri arasında yurttaşlara dağıtmak için kurucusu AKP Milletvekili Aday Adayı olan şirketten pazarlık yöntemiyle 318 bin lira ödeyerek maske aldı....

GÜNDEM 13.05.2021 - 08:33 13.05.2021 - 08:33

Gaziantep Valiliği, 1-Nisan-15 Haziran dönemleri arasında yurttaşlara dağıtmak için kurucusu AKP Milletvekili Aday Adayı olan şirketten pazarlık yöntemiyle 318 bin lira ödeyerek maske aldı.

Pazarlık yöntemiyle gerçekleştirilen ve iktidara yakın şirketlere teslim edilen ihalelerin bir örneği de Antep'te ortaya çıktı. BirGün'den Mustafa M. Bildircin'in haberine göre, Gaziantep Valiliği’nin 1 Nisan-15 Haziran dönemleri arasında yurttaşlara dağıtmak amacıyla satın aldığı 318 bin liralık maske için 24 Haziran 2018 tarihindeki seçimlerde AKP’den milletvekili aday adayı olan Hayri Aytaç’ın şirketi tercih edildi.

İHALE İÇİN ÜÇ ŞİRKET DOKÜMAN SATIN ALDI

Gaziantep Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı’nca Covid-19 ile mücadele tedbirleri kapsamında temin edilen maskelerin ihalesi, 8 Mart’ta gerçekleştirildi. Kamu idarelerinin belirtilen parasal limitler dahilinde kullanmasına izin verilen Kamu İhale Kanunu'nun 21'inci maddesinin f fıkrasındaki istisnalardan yararlanılarak gerçekleştirilen ihale için üç şirket doküman satın aldı. Ancak ihaleye yalnızca bir şirketin teklif verdiği bildirildi.

318 BİN LİRALIK SÖZLEŞME İMZALANDI

İhaleye sunulan tek teklifi değerlendiren Gaziantep Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı, 25 Mart’ta kararını verdi. İhalenin kazananının, Özaytaç Konfeksiyon ve Tekstil isimli şirket olduğu duyuruldu. Şirket ile valilik arasında 25 Mart’ta, 318 bin 400 liralık sözleşmeye imza atıldı.

TANIDIK İSME GİTTİ

Valiliğe, 1 Nisan-15 Haziran dönemleri arasında dağıtılması için maske tedarik eden şirketin kurucusunun tanıdık bir isim olduğu öğrenildi. Özaytaç isimli şirketin Ticari Sicil Kayıt Bilgileri, 2010 yılında kurulan şirketin kurucusunun, 24 Haziran 2018 tarihindeki seçimler için “AK Parti Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın izinde, onun öngördüğü ülküleri doğrultusunda daha güzel yarınlar bizlerin olacak” ifadesiyle AKP’den aday adaylığını açıklayan Hayri Aytaç olduğu belirlendi. Gaziantep Valisi Davut Gül’ün de 2020 yılında Özaytaç Şirketi’ni ziyaret ederek Hayri Aytaç’la fotoğraf verdiği anlaşıldı.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@