15.Mezopotamya Tarım Ve Hayvancılık Fuarı’na katılmak üzere Diyarbakır’da bulunan Erbil Valisi Omid Xoşnaw, Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk ve Van Büyükşehir Belediye Başkanı Abdullah Zeydan ile görüştü.

Erbil Valiliğinden yapılan açıklamaya göre, Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk, görüşmede, Mesud Barzani, Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani ile Başbakan Mesrur Barzani’ye selam ve takdirlerini iletirken, Kürdistan Bölgesi'nin, özellikle son belediye seçimlerinden sonra, Türkiye'deki barış sürecinin yeniden başlatılmasında kilit bir rol oynaması temennisinde bulundu.

Ahmet Türk’ün, Türkiye’deki hükümetin siyasi tutukluları serbest bırakıp, barış görüşmelerini koşulsuz olarak yeniden başlatarak uzlaşma için inisiyatif alması gerektiğinin altını çizdiği kaydedildi.

Erbil Valisi Xoşnaw, Mesud Barzani'nin her zaman barış sürecine ve müzakerelerin devamına vurgu yaptığını, Kürdistan Bölgesi Hükümetinin her zaman istikrar unsuru ve çözümün parçası olarak hareket ettiğini vurguladı.

Barışçıl çözümün meşru bir talep olduğunu ve tüm siyasi partiler tarafından desteklenmesi gerektiğini belirten Omid Xoşnaw, Kürdistan Bölgesi Hükümetinin bu yöndeki her türlü adımı atmaya hazır olduğunu sözlerine ekledi.