AYM, tutuklu TİP Milletvekili Can Atalay'ın başvurusu için tarih verdi AYM, tutuklu TİP Milletvekili Can Atalay'ın başvurusu için tarih verdi

Gezi davasında verilen hapis cezalarını eleştirmesinin ardından Uşak Valisi olan eşi Funda Kocabıyık’ın merkeze çekilmesini değerlendiren eski AKP Milletvekili Hüseyin Kocabıyık, “Gezi Davası hakkındaki düşüncemde aynı yerdeyim. Ciddi bir hukuk sorunu var" dedi. Gazeteci İsmail Saymaz’ın aktardığına göre Hüseyin Kocabıyık’ın Gezi kararlarını eleştirdiği tweet’inden sonra İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Vali Funda Kocabıyık’ı aradı, istifa etmesini istedi.

Hüseyin Kocabıyık, İstanbul seçimlerinin iptalinin doğru olmadığını ifade ederek, “AK Parti’nin kurucu ilkelerinde biz böyle durumlara karşı çıktık. AK Parti içerisinde siyaset yapıyorum. Parti içerisinde ‘adalet’ kavramını bugün tartışmaya açmak isteyen insanlar var bunu da görelim” diye konuştu.

"GEZİ DAVASI HAKKINDAKİ DÜŞÜNCEMDE AYNI YERDEYİM"

Gezi Davası kararıyla ilgili yaptığı paylaşımın arkasında olduğunun altını çizen Hüseyin Kocabıyık, kararın oluşturulmasında hukuki bir sorun olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Gezi Davası hakkındaki düşüncemde aynı yerdeyim. Ciddi bir hukuk sorunu var. Kararın oluşturulmasında ve kararı oluşturan kişilerde sorun var. Bu çok açık, inkâr edemeyiz. Bunu dün de söyledim bugün de söylüyorum yarın da söyleyeceğim.”

"SAYIN BAKANIN VE CUMHURBAŞKANININ TAKDİRİDİR"

Hüseyin Kocabıyık eşi Uşak Valisi Funda Kocabıyık’ın İçişleri Bakanlığı emrine alınmasının yaptığı paylaşımla ilgili olmadığını düşündüğünü ifade ederek “Eşimin görevden alınması tamamen Sayın Bakanın ve Cumhurbaşkanının takdiridir. Benim attığım tweet'lerle ilgisi olduğunu düşünmüyorum. Ankara’ya çekilmesi idari bir tasarruftur” şeklinde konuştu. Kocabıyık, “Türkiye’de bugüne kadar değişim ve dönüşümleri yapan insan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dır. Türkiye’nin yeni bir demokrasi hamlesi yapması gerekiyor. Bunu yapacak güç ve karizma da Cumhurbaşkanı’nda var" ifadelerini kullandı.

VALİ FUNDA KOCABIYIK, BAKAN SOYLU'YA "İSTİFA ETMİYORUM" DEMİŞ

HalkTV yazarı Saymaz, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun AKP’li Kocabıyık’ın Gezi Davası’ndaki kararı eleştirel tweetlerinden sonra onu aradığını ve sitem ettiğini yazdı. Saymaz’ın aktardığında göre Soylu daha sonra Vali Kocabıyık’ı aradı ve istifa etmesi gerektiğini söyledi. 

Saymaz, yazısında şu ifadeleri kullandı:

“Hüseyin Kocabıyık, Gezi Parkı Davası’nda hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüsten Osman Kavala’ya müebbet, bu suça yardımdan 16 sanığa 18 yıl hapis cezası verilmesi ve yedi kişinin tutuklanması üzerine çok öfkelendi. Kocabıyık, aslında Kavala’ya mesafeli bir isimdi. Fakat kararın hukuk devletine ve demokrasiye inancı sarsacağını, AK Parti’ye geri dönüşü olmayan zarar vereceğini düşünüyordu. Vali Funda Kocabıyık’ın zarar görme ihtimalini bilerek, iki eleştirel tweet attı.

İkinci tweetin atılma saati, 23.36 idi. Derken… Kocabıyık’ın telefonu çaldı. Arayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu idi. Soylu, ta 1990’larda Doğru Yol Partisi’nden tanıdığı Kocabıyık’a tweetten ötürü sitem etti. Kocabıyık da Gezi Parkı kararına ilişkin eleştirilerini yineledi. ‘Fikirlerimizi söylemeyecek ve yazamayacak mıyız? İnsanları yargılarken, hukuk da perişan oluyor’ dedi. Soylu ise ‘Siz Kavala’yı bilmiyor, tanımıyorsunuz’ diyerek, kızgınlığını belirtti.

Vali Funda Kocabıyık, eşinin attığı tweetleri sosyal medyaya düşünce gördü. Kendisi Uşak’ta, eşi Ankara’daydı. Yaklaşık bir saat sonra Bakan Soylu, Vali Kocabıyık’a telefon açtı. Çok kızgındı.

”İstifa edin’ dedi. Kocabıyık ise tweetlerden haberdar olmadığını belirterek, ‘Benim günahım ne? İstifa etmiyorum. Siz görevden alın’ diye yanıt verdi. Soylu, sabah ilk iş olarak, Kocabıyık’ı merkeze çeken kararı imzaladı. İddia o ki el çektirilmesini Cumhurbaşkanı Erdoğan istedi. Hüseyin Kocabıyık hakkında ise partide disiplin süreci başlatılmadı. Kocabıyık, istifa etmeyi düşünmüyor. Ancak disipline sevki halinde siyaseti bırakmayı planlıyor. Ancak parti içi mekanizmaların kendisi için çalıştırılmayıp faturanın eşine kesilmesine üzüldüğü ifade ediliyor.”