Uzaklaştırma kararı bittiği gün katledilen Elif Yılmaz davasında ilk duruşma

Elif Yılmaz, boşanmak istediği ve şikayetçi olduğu Ersin Yılmaz tarafından 24 Eylül 2020'de katledildi.

TOPLUMSAL CİNSİYET 29.11.2021 - 14:59 30.11.2021 - 18:27

Elif Yılmaz, boşanmak istediği ve şikayetçi olduğu Ersin Yılmaz adlı erkek tarafından 24 Eylül 2020'de katledildi. Cinayet ile ilgili dava yarın başlıyor.

HABER: ESRA TOKAT

Evliliği boyunca şiddet gören Elif Yılmaz’ın boşanmak istediği ve şikayetçi olduğu erkek tarafından katledilmesiyle ilgili dava yarın başlıyor. Sürekli şiddete maruz kaldığı için çok kez aile evine dönmek isteyen, ancak fail Ersin Yılmaz'ın silah zoruyla ve tehditleriyle eve dönmek zorunda kalan Elif Yılmaz, öldürülmeden 3 ay önce gördüğü şiddet nedeniyle uzaklaştırma kararı aldırdı. Elif Yılmaz'ın kardeşleri de polisi arayarak kardeşlerinin öldürülmek üzere olduğunu bildirdi. Ardından olay yerine gelen polis eşliğinde şikayette bulunan Elif Yılmaz şiddetli geçimsizlik yaşadığını, eşinin kendisine kötü davrandığını, kendisini darp ettiğini ve ölümle tehdit ettiğini, eşinden şikayetçi olduğunu, boşanmak istediğini ifade etti. Ardından Gaziosmanpaşa 1. Aile Mahkemesi'nin 2020/1864 Değişik İş Kararıyla eşi hakkında 6284 s. Kanun gereği tedbir kararı ( 3 aylık uzaklaştırma kararı) verildi.

UZAKLAŞTIRMA KARARININ SONA ERDİĞİ GÜN ÖLDÜRDÜ

Tüm bunlara rağmen herhangi bir ceza almayan fail Ersin Yılmaz, uzaklaştırma kararının sona erdiği gün Elif Yılmaz'ı katletti. Fail Ersin Yılmaz olayın ardından gözaltına alındı ve çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Fail Ersin Yılmaz’ın yargılandığı dosyada, iddianame kapsamında savcılık Türk Ceza Yasasının 82.maddesi uyarınca, tasarlayarak eşini kasten öldürmek suçundan ağırlaştırılmış müebbet ceza talep etti.

YARIN SAAT 12.00'DE İLK DURUŞMA GÖRÜLECEK

İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yarın saat 12:00’de davanın ilk duruşması görülecek. Konuya dair konuşan ailenin avukatı Nilda Yılmaz, "Olaydan öncesinde de kasten yaralama tehditten şikayetçi olmuş Elif. Ailesinin yanında yaşamaya başlamış ancak çocuklarını göstermediği için failin evine geri dönmek zorunda kalmış" dedi.

"FAİL ELİF'İ ÖLDÜRDÜKTEN SONRA CEZA ALDI"

Öldürüldüğü günden bir kaç gün sonra Elif'in doğum günü olduğunu kaydeden Avukat Baltalı, “Elif yaşasaydı 30 yaşına girecekti. Elif'e şiddet uygulayan fail Ersin Yılmaz hakkında yapılan şikayet ne yazık ki Elif öldükten sonra sonuçlandı. Fail, daha önce koruma kararına konu olan eylemlerden dolayı kasten yaralama ve tehditten ceza aldı” dedi. Baltalı sözlerini şöyle sonlandırdı: “Sanığın en ağır cezaya hükmedileceği fikrindeyiz. Önce Çocuklar Ve Kadınlar Derneği olarak Elif Yılmaz’ın bıraktığı yerden mücadelesini sürdürüyoruz.”

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST