Gözden kaçırmayın

HDP ve HDK'den Çerkes Soykırımı açıklaması; "Takipçisi olacağız" HDP ve HDK'den Çerkes Soykırımı açıklaması; "Takipçisi olacağız"

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik 24 Şubat’ta başlattığı askeri harekatta 56. güne girilirken, Birleşmiş Milletler (BM) savaş nedeniyle 12 milyondan fazla kişinin yerinden edildiğini, bunun yaklaşık 5 milyonunun da komşu ülkelerde mülteci olduğunu bildirdi.

KADINLAR VE ÇOCUKLAR İSTİSMAR VE CİNSEL ŞİDDETTEN KORUNMALI

Uluslararası Göç Örgütü Genel Direktörü Antonio Vitorino, BM Güvenlik Konseyine brifinginde, Ukrayna'da 12 milyondan fazla kişinin savaş yüzünden zorla yerinden edildiğini söyledi. Ukrayna'da Rusya'nın saldırıları arttıkça yetişkinlerin ve çocukların psikolojik ihtiyaçlarının artacağına dikkati çeken Vitorino, ayrıca kadınların ve çocukların insan kaçakçılığı, istismar ve cinsel şiddete karşı korunması gerektiğini söyledi.

AYRIMCILIK YAPILMASI KABUL EDİLEMEZ

Ukrayna'daki çocukların yarısından fazlasının yerinden edildiğini belirten Vitorino, Ukraynalı çocuklara ev sahipliği yapan ülkelere, refakatsiz çocukların belirlenmesi ve aileleri ve yakınlarıyla bir araya getirilmesine yardımcı olması çağrısı yaptı. Vitorino, mültecilere yönelik ayrımcılığa ise son verilmesini isteyerek, ırk, etnik köken, milliyet ya da göçmen statüsüne göre ayrımcılık yapılmasının kabul edilemez olduğunu ifade etti. BM Mülteciler Yüksek Komiserliği yetkilisi Kelly Clements ise Ukraynalı mültecilerin sayısının yaklaşık 5 milyona ulaştığını söyledi.