Son dönemde Yunanistan tarafından gayri askeri statüsü ihlal edilen adalar gündemde yerini korurken, Türkiye'den Ege Denizi'nde Yunanistan'a tepki geldi. Türkiye, Yunanistan tarafından gayri askeri statüsü ihlal edilen İleki ve Herke adalarına yönelik NAVTEX yayımladı.

Seyir, Hidrografi ve Oşinografi Dairesi Başkanlığı tarafından yayımlanan NAVTEX'te, "İleki ve Herke adalarının 1947 Paris Antlaşması ile belirlenen gayri askeri statüsü ihlal edilmiştir" ifadeleri kullanıldı.
Yunanistan, Lozan Barış Antlaşması ve Paris Barış Antlaşması gereğince gayri askeri statüde olması gereken, Ege Denizi'nde yer alan 23 adanın tümünü farklı dönemler içerisinde silahlandırmış ve askerileştirmişti.

TÜRKİYE, BM'YE MEKTUP GÖNDERMİŞTİ

Türkiye, 30 Eylül 2021'de Birleşmiş Milletler'e Yunanistan'ın gayri askeri statüdeki adalarla ilgili olarak uluslararası anlaşmaları ihlal ettiğini bildiren bir mektup yazmıştı. BM'e iletilen mektupta şu detaylar yer alıyordu:

- Lozan anlaşmasının 12'nci maddesine göre Yunanistan'ın adalar üzerindeki egemenliği mazide ve atide adaların gayri askeri statüsüne bağlıdır.

- Montrö sözleşmesi sadece Türkiye'ye boğazlar çevresini silahlandırma hakkı verir, Yunanistan için açık ya da örtülü hüküm içermez. Karadeniz olarak tarif edilen alan Yunanistan'ı kapsamaz.

- Müzakerelerde taraflar arasında siyasi taahhütte bulunulmadıysa herhangi bir yasal zorunluluk nedeni yoktur.

- Türkiye taraf olmasa da Paris Barış Antlaşması en üst seviye silahsızlanma anlaşmasıdır ve herkes için bağlayıcıdır.

Mithat Sancar Kobani davasını eleştirdi: Adil değil, acil yargılama! Mithat Sancar Kobani davasını eleştirdi: Adil değil, acil yargılama!

- Finlandiya ve İsveç arasındaki Aaland takıadası sorunun çözümü Türkiye talepleri için örnek teşkil etmektedir.

- Yunan iddialarının yasal dayanağı zayıftır, iddialar gerçeklikten kopuk bir zihin yapısını göstermektedir, bu nedenle daha fazla yanıtı hak etmemektedir.

Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu tarafından BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'e yazılan mektupta, "Bir kez daha dile getirmek isteriz ki, Yunanistan, Ege ve Akdeniz'deki adaların silahsızlandırılması konusunda ilgili anlaşmalardan doğan yükümlülüklerini yerine getirmemektedir" ifadelerine yer verilmişti.

NAVTEX NEDİR?

NAVTEX, deniz seyir ikazlarını, meteorolojik tahminleri ve ikazları, arama kurtarma ilanlarını ve gemiler için yayınlanan benzer bilgileri gemilere anında iletmek için tasarlanmış uluslararası bir iletişim sistemi.

NAVTEX İLAN ETMEK NEDİR?

NAVTEX ilanı, bu cihaz üzerinden yapılan bildirimi ifade ediyor. NAVTEX, aynı zamanda küçük, düşük maliyetli ve mesajları kâğıda basabilen radyo alıcısını kendi içinde bulunduran gemilerin köprüüstüne monte edilen, Deniz Kuvvetleri'nin ilgi alanına giren sahalardaki bahsedilen mesajları almak üzere ilgi sahalarını seçme imkanı tanıyan bir cihaz.