İtalya'nın Bolonya şehrinden 9 Haziran'da başlayacak olan sosyal sorumluluk sürüşünde, her bisikletçi kendi ülkesinden toplum yararına bir projeyi tanıtarak fon oluşturmayı hedefliyor. 855 kilometrelik zorlu rota, İsviçre'nin Zürih şehrinde sona erecek.

Türkiye'den katılacak olan  Anıl Altaş, Pınar Kurtoğlu, Ebru Dönmez Kanatlı, bisiklet sporunu teşvik ederek sosyal sorumluluk projelerine katkıda bulunmayı amaçlayan Umuda Pedal Derneği ve İhtiyaç Haritası işbirliğiyle, İstanbul Büyükşehir Belediyesi HPV Aşı Kampanyası’nın daha çok bireye ulaşması için bağış kampanyası başlattı.

Sürüşte yer alacak olan Anıl Altaş, gururlu olduğunu belirterek, şunları aktarıyor:
"IT sektöründe çalışıyorum.Çocukluğumdan bugüne bisiklet tutkunuyum. Sosyal sorumluluk projelerinde daha önce de yer aldım. Bu yıl birlikte yol alacağımız için gururluyum"

ilk kez sosyal sorumluluk projesi için bisiklet süreceğini dile getiren Pınar Kurtoğlu ise, "Profesyonel iş alanım İşletme, yaklaşık 10 yıldır yol bisikleti kullanıyorum. İlk kez bir sosyal sorumluluk projesi için bisiklet süreceğim için çok heyecanlıyım" dedi.

Hemşire olan ve amatör koşu, bisiklet sporuyla ilgilenen Ebru Dönmez Kanatlı,  sosyal sorumluluk faaliyetlerine destek olan spor organizasyonlara katılmaktan keyif aldığını kaydetti.

Mevcut aşı takviminde yer almayan  HPV aşısına yönelik toplumsal farkındalığın artması ve aşıya ücretsiz erişimin desteklenmesi konusunda umuda pedallamak istediklerini belirten Kanatlı, " HPV Aşı Kampanyası’nın daha çok bireye ulaşması için bağış kampanyası başlattık.Global Biking Initiative (GBI) Europe 2024 organizasyonunda Bolonya’dan Zürih’e sürülecek güzergah için iki farklı rota belirlenmiş durumda. Her iki rota da bisikletçiler için oldukça çeşitli ve zorlu etaplar sunuyor" dedi.

Umuda Pedal Derneği:

Bisiklet sporunu teşvik ederek sosyal sorumluluk projelerine katkıda bulunmayı amaçlayan bir sivil toplum kuruluşudur. Dernek, bisiklet turları düzenleyerek elde edilen gelirleri çeşitli sosyal yardım projelerine yönlendirir. Eğitimi desteklemek, sağlık hizmetlerine katkı sağlamak ve çevre bilincini artırmak gibi hedeflerle hareket eden Umuda Pedal, gönüllülük esasıyla çalışan, toplumsal farkındalık ve dayanışmayı ön planda tutan bir organizasyondur. Bu etkinlikler sayesinde hem sağlıklı yaşamı teşvik eder hem de ihtiyaç sahiplerine umut ışığı olur.

İhtiyaç Haritası:

ihtiyaç sahiplerini, destek olmak isteyen bireyler, kurumlar ve kuruluşlarla buluşturan sosyal bir kooperatiftir. 2015 yılında kurulan İhtiyaç Haritası, kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olarak Sosyal Kooperatif statüsünde faaliyet göstermektedir. İhtiyaç Haritası, bireylerden, eğitim kurumlarından ve sivil toplum kuruluşlarından ihtiyaçları toplar, doğrular ve harita tabanlı teknolojisi ile desteklerle buluşmalarını kolaylaştırır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) HPV Aşı Kampanyası:

İBB Halk sağlığını koruma ve kanserle mücadele kapsamında HPV (Human Papilloma Virus) aşı kampanyası başlatmıştır. Bu kampanya, özellikle genç kızlar ve kadınlar arasında yaygın olan rahim ağzı kanserine karşı koruma sağlamayı amaçlamaktadır. Ücretsiz olarak sunulan aşılar, belirli yaş gruplarına ve risk altındaki bireylere yönelik olarak planlanmıştır. Kampanya, İBB'nin sağlık hizmetlerine erişimi artırma ve toplumda kanser farkındalığını yükseltme hedeflerinin bir parçasıdır.

Umuda Pedal Derneği

Kampanya bağış linki; 

https://fonzip.com/ihtiyacharitasi/kampanya/hpv-asisi-icin-umuda-pedalliyoruz

Organizasyonun linki;

https://www.gbi-event.org/en/events/gbi-europe-2024.html