İki doz aşının yüzde 60’lara ulaştığı Sağlık Bakanlığı verilerinin 18 yaş üstünü kapsadığını belirten TTB Başkanı Prof. Dr. Fincancı, "Türkiye’de aşılama oranı ancak yüzde 40’a ulaştı" dedi.

Gözden kaçırmayın

Türkiye'de 1154 kişinin Covid-19 testi pozitif çıktı, 10 kişi hayatını kaybetti Türkiye'de 1154 kişinin Covid-19 testi pozitif çıktı, 10 kişi hayatını kaybetti

RS FM’de Ali Çağatay’ın sorularını yanıtlayan Fincancı, üçüncü hatırlatma aşısının önemine dikkat çekerek, bu dozun etkinliğini sağlık çalışanlarındaki vakalar üzerinden anlattı.

"YENİDEN SAĞLIK ÇALIŞANLARININ ÖLÜMLERİYLE KARŞILAŞTIK"

TTB başkanı şunları kaydetti: “İki doz CoronaVac aşısı ardından bir hatırlatma dozuna ihtiyaç gösterdi. Bu nötralize edici antikorlarda üçüncü aydan itibaren bir azalma olduğunu görmeye başladık. Özellikle sağlık çalışanları üzerinden de bu durumu gözleyebilmek mümkün. Aşılama başladıktan sonra ve sağlık çalışanlarının iki doz aşılaması tamamlandıktan sonra sağlık çalışanı ölümlerinde izlediğimiz hızlı artış bir anda yavaşladı ve durma noktasına geldi. Biz uzun süre sağlık çalışanı ölümü görmedik ama yeniden sağlık çalışanlarının ölümleriyle karşı karşıya kaldık, Temmuz ayı itibariyle. Sağlık çalışanları ölümlerinin önemli bir kısmının hiç aşısız olduklarını ya da iki doz CoronaVac aşısı olmuş ama üçüncü doz hatırlatmayı yapmamış olduklarını gözlüyoruz.”

"YATAN HASTALARIN CİDDİ BİR ORANI AŞISIZLAR VE ÜÇÜNCÜ DOZ HATIRLATMAYI YAPTIRMAMIŞLAR"

Prof. Dr. Fincancı, ‘bilgi kirliliğinin oluşturduğu aşı isteksizliğini ve yoğun bakımdaki hastaların aşı durumunu’ ise şöyle değerlendirdi: “Toplumda da benzer bir durumla karşı karşıya olduğumuz söylenebilir. Yaşa bağlı önceliklendirme vardı. Önce 65 sonra 60 yaş üstü oldu. Bunlar da CoronaVac’la aşılananlardı. İkişer doz aşılama yapıldı. Bir bilgi kirliliği nedeniyle de hatırlatma dozu yaptırma konusunda isteksizlik ortaya çıktı. Aşı karşıtlarının komplo teorileri ile beraber bu kaygı oluştu. Sağlık Bakanlığı’nın sürekli değişen söylemi ile bu kaygılar oluştu. Yoğun Bakım Derneği’mizin yaptığı çalışmalara baktığımızda yoğun bakımda yatan hastaların ciddi bir oranı aşısızlar ve üçüncü doz hatırlatmayı yaptırmamış olanlar oluşturuyor.”