İsveç Radyosu, Türkiye’nin Stokholm’den iadesini talep ettiği kişi sayısını 33’ten 42’ye çıkardığını duyurdu.

Almanya Başbakanı Scholz: Savaşa izin vermeyeceğim Almanya Başbakanı Scholz: Savaşa izin vermeyeceğim

Türkiye İsveç’in NATO üyeliğini onaylamak için temel koşullarından İsvceç’ten 33 kişinin iadesini talep ediyor.  İsveç Radyosu sayının 42’ye çıkarıldığını belirtti. Türkiye’den ise konuya dair henüz açıklama yapılmadı.

Euronews’te yer alan habere göre radyo, listedeki 16 kişinin PKK, 12 kişinin Gülen grubu ve yedisinin de sol gruplarla ilişkili olduğu, son yedi kişininse kaçakçılık gibi farklı suçlarla itham edildiğini bildirdi.

Ankara, İskandinav ülkelerinin üyeliklerine onay vermek için bu ülkelerden terörle suçlanan ya da 2016’daki darbe girişimine katıldığı iddia edilen kişileri iade etmesini ve Ankara’ya yönelik silah ambargolarını kaldırmasını talep etmişti.

28 Haziran’da Madrid’deki NATO zirvesi başlamadan önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto, dönemin İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg görüşmelerde bulunmuştu.

Stockholm ve Helsinki’nin NATO’ya katılmasına izin veren üçlü muhtıra imzalanmış, Erdoğan “İsveç, terörist faaliyetlere karışan 70’ten fazla kişiyi iade etme sözü verdi” açıklamasında bulunmuştu.

Pazartesi günü İsveç Yüksek Mahkemesi, Ankara tarafından 2016’daki darbe girişiminde “rol almakla” suçlanan Gazeteci Bülent Keneş’in Türkiye’ye iadesini yasakladı. Daha önce de Stokholm, İsveç’te mülteci statüsü almış iki kişinin iadesini durdurmuştu.