Paramount+'ın başrolünde Haluk Bilginer'in yer aldığı, Türkiye'de 15 Aralık'ta TV+ üzerinden izleyiciyle buluşacak olan "Turkish Detective"ten ilk fragman yayınlandı.

Türk şirketi Ay Yapım ve Amerikan Paramount ortaklığıyla çekilen "The Turkish Detective" dizisinde klasik Hollywood sarı filtresi uygulandığının görülmesi tepkilere neden oldu.

Peki bu filtre ne anlama geliyor ve neden özellikle bazı ülkelerde çekilen filmlerde kullanılıyor?

Kings College Üniversitesi, Film Çalışmaları bölümü öğretim üyesi Dr. Victor Fan, sarı ve mavi filtrelerin amacını şöyle anlatıyor:

"Hollywood'daki ve dünya çapındaki diğer ana akım sektörlerdeki birçok film yapımcısı, kendilerini belirli bir topluluğun sosyo-politik kaygılarına karşı sorumlu hissetmiyor. Bir görüntü yönetmeni veya film yönetmeni Afrika, Latin Amerika ve Güney Asya'da geçen sahnelerde sarı filtre kullanmaya karar verdiğinde, aslında hedeflediği izleyicinin (yani kendileri gibi izleyicinin) bunu yoksulluğun, 'modernite öncesi dönemin', kanunsuzluğun hakim olduğu bir toplumla ilişkilendirmesini sağlayacak bir alan yaratmayı amaçlıyor. Amaçlanan etki olsun ya da olmasın, bu filtre, Rio De Janiero'nun gecekondu mahallelerinde geçen City of God gibi filmlerde görüldüğü gibi, sıklıkla bir 'üçüncü dünya' estetiğini çağrıştırıyor. Renk teorisi açısından sarının tam tersi olan mavi filtre ise fütüristik, canlı ve ilerici toplumları temsil ediyor."