Haber: Uğur İstanbullu

Bugün ülke genelinde Tüm Emekliler sendikası eş zamanlı basın açıklaması yaptı. Artvin’de basın açıklaması Hopa ve Borçka ilçesinde yapıldı.

photo_5821106735937600614_y

Hopa’da orta parkta toplanan emekliler Hopa meydanına doğru yürüyüp Hopa meydanında basın açıklaması yaparken, Borçka’da ise meydanda yapılan basın açıklamasını Tüm Emekliler Sendikası Borçka Şube Başkanı Selahattin Sancak Şahin yaptı.

Tüm Emekliler Sendikası Borçka Şube Başkanı Selahattin Şahin “Tüm emekliler Sendikası olarak genel merkezimizin Türkiye’de eş güdümlü olarak yaptığı basın açıklamasını basın aracılığıyla size ve halkımıza duyuruyoruz. Basına ve Kamuoyuna,2023 Bütçesi KAVGA ve KÜFÜRLER İLE TBMM’de görüşülüyor.

Öyle anlaşılıyor ki İktidarın; Yine emekçileri ve emeklileri değil, sermayeyi ve yandaşları tercih eden bir bütçe sunduğunu görüyoruz. Bu bütçede emekliler yok! Bu bütçede emekçiler yok! Bu bütçede halk yok!Bu bütçede yandaş var!Bu bütçede sermaye tercihleri var! Bu bütçede savaş yatırımları var!

Kasım ayı verilerine göre Yoksulluk sınırının 25.365 TL, Açlık sınırının, 7.786 TL olduğu ülkemizde bugün en düşük emekli maaşı 3.500 TL. Yani açlık sınırının yarısından bile az. Yani ölüm sınırı artık. Ve iki milyondan fazla emekli bu maaşı almaktadır.

Aynı zamanda açlık sınırının çok altında maaş alan yaklaşık sekiz milyon EMEKLİMİZ var. Bu durum emeklilerin açlık ve sefalet içinde yaşadığının açık göstergesidir. Pahalılık ve enflasyona baktığımız zaman durum dahada vahimdir.

İktidarın 2023 bütçesi, Bu krizi derinleştiren,

Bizleri daha da zor günlerin beklendiğini ortaya koyan bir tercihten oluşmaktadır.

Ekonominin çok iyi gittiğini, enflasyonun belini kırdıklarını söyleyen yetkili ve sorumlulara

 Çarşıya ya da pazara çıkmasını öneriyoruz. Çizdiğiniz pembe tablo, halkın karanlık tablosudur.

TÜİK'in bize göre gerçeklikten uzak verilerine göre bile yüzde 85 olan enflasyon emekli ve emekçilerin temel gıda maddelerini alamaz duruma getirmiştir.

Bizim hesaplarımız TÜİK hesapları ile örtüşmüyor. Gerçek enflasyonun yüzde 200'lerde seyrettiği açıktır. Bizim hesabımız ortada. TÜİK’in hesabını da kimler yapıyorsa alışverişe birlikte çıkalım.

Kimlerin gerçeği söylediğini, Kimlerin gerçeği gizlediğini ortaya koyalım

Bugün en düşük emekli maaşı ile kaç ekmek alınabiliyor?

Evine kırmızı eti bırakın tavuk eti bile götürebilen çok az emeklimiz var.

Çocuklarımızdan, torunlarımızdan utanır olduk. Bizim için bu yük taşınamaz hale gelmiştir”

Artık  yeter! Biz emeğimizi verdiğimiz ülkemizde insanca yaşamak istiyoruz!

Bizler, çalışırken maaşlarımızdan kesilen primlerimiz sonucunda,

Hak ettiğimiz emekli maaşlarımızı istiyoruz. Ödediğimiz bedelin gerçek karşılığını istiyoruz.

Hiç kimsenin bize lütufta bulunuyormuş gibi ahkam kesmesini istemiyoruz, hakkımız  olanı istiyoruz

Geçen yılda, bu alanda muhtemelen bu günkü günlerde 2022 Yılı bütçesinde EMEKLİLER - EMEKÇİLER YOK  diye haykırmıştık.

Bugün de aynı taleplerimizi artan hayat pahalılığına göre haykırmak  için buradayız. Bu soğukta, bu yaşlarda  burada bağırmak,  bizim tercihimiz değildir. İktidar ve saray bizleri sadece açlığa mahkum etmiyor. Aynı zamanda örgütlenmemizi de engellemeye, Bizleri tamamen sessiz bırakmaya, biat ettirmeye zorluyor. Bunu yaparken de adalet ve hukuk tanımıyor.

Emeklilerin Sendikalarını defalarca kapatarak emeklileri çaresizliğe itmeye çalışıyor. Bütün bunlara mahkûm değiliz! Kapattıkları sendikalarımızı daha da güçlü bir şekil de yeniden kurduk!

Binlerce emekli ile yeniden kuruluşunu gerçekleştirdiğimiz Tüm Emeklilerin Sendikası olarak işte bugün buradayız. Emekliler olarak;

Ne Örgütsüzleştirme ne de sefalet içinde yaşatma dayatmalarına boyun eğmeyeceğiz! Saraya, savaşa, sermayeye değil halka, emekliye, emekçiye bütçe istiyoruz!

Tüm Emeklilerin Sendikası olarak;

Emeklilerin insanca yaşayacağı bir ücretin sağlanmasını, En düşük emekli maaşının asgari ücret düzeyinde olmasını, Asgari ücretin açlık sınırının üzerinde insanca yaşanacak bir ücret olarak belirlenmesini, sağlıkta yapılan kesintilerin kaldırılmasını, İntibak yasasının bir an önce çıkarılmasını, Bütün emeklilere "bayram harçlığı" değil; yılda dört kez asgari ücret düzeyinde ikramiye verilmesini ,özel tüketim olan Doğalgaz ,su, akaryakıt ödemelerinde emeklilere indirim yapılmalı. Bugün elzem olan EYT sorunun çözülmesi ve mağduriyetlerin giderilmesini istiyoruz. Tüm Emekliler sendikası olarak alanlarda taleplerimizi dile getiriyoruz/Taleplerimizin yerine getirilmesini ve takipçisi olacağımızı beyan ediyoruz. Ayrıca Tüm emeklileri de mücadeleye davet ediyoruz.”