Haber: Ahmet Ünsal 

10 yıl önce 301 işçinin ölümüne neden olan Soma maden faciasına ilişkin 28 kamu görevlisinin yargılanmaya başladığı davanın ilk duruşması  Soma 2. Asliye Ceza Mahkemesinde gerçekleşti. Davaya, Manisa Baro Başkanı Ümit Rona, çok sayıda avukatın yanı sıra şehit madenci yakınları yer aldı. Davaya yargılanması kararlaştırılan 28 kamu görevlisi katılmadı.

CHP Manisa İl Başkanı İlksen Özalper de, madenci yakınlarına destek olmak amacıyla Soma Adliyesi'ne giderek duruşmayı takip etti.

"301 MADENCİYİ ÖLDÜREN 450 ÇOCUĞU BABASIZ BIRAKAN KATİLLER SOKAKTA DOLAŞIYOR"

12 Eylül'e ertelenen davanın çıkışında konuşan Özalper, Soma davası kararlarında hukuk garabeti yaşandığını belirtti. Özalper, şunları söyledi:

"Havadan, sudan bahseder gibi '301' diyoruz. 301 maden işçisi gereken önlemler alınmadığı için göz göre göre ölüme sürüklendi, katledildi. 450 çocuk babasız kaldı. Soma, acının kenti oldu. Katliamın üzerinden 10 yıl geçti ama ne sorumlular gereken cezayı aldı, ne de Soma acısını dindirebildi. Biz 10 yıldır bu davayı takip ediyoruz, duruşmaların sonunda adliye koridorlarına oturup madenci yakınlarımızla birlikte ağladık. Soma davası, Türkiye kamuoyunun vicdanında büyük bir yaradır. Selçuk Kozağaçlı ve Can Atalay tutukluyken, 301 madencinin katilleri sokakta dolaşıyorlar. 450 çocuğu babasız bırakanlar hapiste olması gerekirken, ellerini kollarını sallayarak dışarıda keyif çatıyorlar.

Denetlemede ihmali olan, gerekli önlemleri almayan tüm sorumluların hak ettikleri en ağır cezayı almalarını istiyoruz. Faciadan 10 yıl sonra 28 kamu görevlisi yargılanıyor. İhmali, hatası olan, işçileri ölüme sürükleyen herkesin en ağır cezayı almalarını istiyoruz. Soma davasının takipçisi olmaya devam edeceğiz. Geç de olsa adaletin tecelli etmesi, madenci yakınlarını ve tüm kamuoyu vicdanını bir nebze de olsa rahatlatacaktır."

37 SANIK BERAAT ETMİŞTİ

Soma davasında 13 Nisan 2015’te 8’i tutuklu 37’si tutuksuz toplam 45 sanık, 162 mağdur yaralı, 487 maktul müşteki ve 436 tanıkla Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlayan ceza davası 11 Temmuz 2018’deki 22’nci duruşmayla tamamlandı.

Soma Kömür İşletmeleri’nin yönetim kurulu başkanı, genel müdürü, işletme müdürü ve yardımcısının da içlerinde bulunduğu 14 sanık hapis cezası alırken, diğer 37 sanık beraat etti. 9 Şubat 2021’de tutukluların, tutuksuz yargılanmalarına karar verildi.

CHP GENEL BAŞKANI ÖZEL 13 MAYIS’TA SOMA’DAKİ ANMAYA KATILACAK

Üç dönem sonra Soma’da seçimleri kazanan CHP'li Belediye Başkanlığını kazanan avukat Sercan Okur’u tebrik etmek için ilçeye gelecek olan CHP Genel Başkanı Özgür Özel, 301 madencinin 10. ölüm yıldönümünde Soma’ya gelerek mezarlarını ziyaret edecek.