TMMOB Şanlıurfa Şubesi bir basın açıklaması yaptı.

Voleybolda Nevşehir Belediyesi rüzgarı Voleybolda Nevşehir Belediyesi rüzgarı

Yapılan açıklamada, kentin belediyeler tarafından imar ve rant politikalarına teslim edildiği belirtilerek, 14 kişinin yaşamını yitirdiği selde sorumluluğu olan yöneticiler istifaya çağırdı. 
 
Mezopotamya Ajansı 'nda yer alan habere göre, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Şanlıurfa İl Koordinasyon Kurulu (İKK), dün başlayan sağanak yağış nedeniyle meydana gelen selde 14 kişinin yaşamını yitirmesine ilişkin İnşaat Mühendisleri Odası’nda bir  açıklama yaptı.

Açıklamaya TMMOB İl Koordinasyon Kurulu (İKK) yönetici ve üyeleri bulundu. Açıklamayı, TMMOB Şanlıurfa Şubesi adına İKK Sekreteri Fikret Çakır okudu.
 
Yaşanan selin nedeninin plansız ve çarpık kentleşme olduğunu belirten Çakır, yetersiz altyapı ile belediye ile meclislerinin kentleri imar ve rant politikalarına teslim ettiğini söyledi.

Sorumluluğu olan yöneticileri istifaya davet eden Çakır, şu çağrılarda bulundu: 
 

 • İmar planları yapılırken meslek odalarının görüşlerinin alınması ve gerektiği durumlarda, imar komisyonlarında meslek odalarının temsilcilerinin bulunması sağlanmalıdır.

 

 • Tarihi bölgelerde ve turistik alanlarda selin oluşturmuş olduğu hasarların bir an önce ortaya çıkarılması ve yeni felaketler yaşanmaması için gerekli tedbirlerin alınması gerekmektedir.

 

 • Tarım arazilerinin, dere yataklarının imara açılarak gerek kamusal ve gerekse ticari/konut alanları olarak yapılaşmalarına izin verilmemelidir.

 

 • Karayolları ve belediyeler tarafından yapılan köprü, dal geç, viyadük, üst geçit gibi ulaşım projelerinin yapımında sağlıklı kentleşme için meslek odalarıyla işbirliği kurulmalıdır.

 

 • Derelerde yapılan ve yapılması planlanan taşkın koruma projelerinin debi hesaplarının yeniden yapılarak gerekli revizyonların gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

 

 • Drenaj, yağmur suyu, atık suyu gibi hayati önem taşıyan altyapı projelerinin şehrin nüfus projeksiyon ölçeği fen ve sağlık kuralları göz önünde bulundurularak güncellenmesi gerekmektedir.

 

 • Ekili ve dikili alanlarda risk/zarar boyutunun bir an önce araştırılması ve tarım arazilerinde bulunan drenaj kanallarının gözden geçirilerek eksik olan bölgelere yeniden düzenlenmesi gerekmektedir.

 

 • Selin etki alanında bulunan gıda imalathaneleri ve gıda depolarında bulunan gıdaların güvenliğinin bir an önce kontrol edilmesi gerekmektedir.

 

 • Çadırlarda ve konteynerlerde yaşayan depremzedelerin durumunun bir an önce tespit edilerek fen ve sağlık açısından gerekli iyileştirmelerin yapılması gerekmektedir.

 

 • Acil Durum Afet Planı’nın yapılması gerekmektedir. Yaşanan afette dere kenarlarında bulunan yapıların temel zeminlerinde selden kaynaklı olası muhtemele risklerin oluşacağı binalarda ani oturmaların oluşabileceği acilen bu yapıların zeminlerinde jeolojik etüt çalışmalarının yapılması gerekmektedir.

 

 • Deprem ve sel sonrası mevcut yapıların risk haritalarının zaman kaybetmeden hazırlanması, ağır hasarlı olarak tespit edilen yapıların selden olumsuz anlamda etkilendikleri düşünülerek bir an önce yıkım işlemlerinin yapılması gerekmektedir."