Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), Cumhuriyet Gazetesi’nde 8 üyelerinin işten atılması ve yönetimin sendika karşıtı tutumunu protesto etmek için gazetenin Şişli’deki binasının önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Gazetecilerin işe geri alınması talebiyle düzenlenen açıklamaya çok sayıda gazeteci, İstanbul Tabip Odası (İTO) ve Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) gibi birçok kurum destek verdi.

Basın açıklamasını Cumhuriyet Gazetesi Yayın Koordinatörü Serkan Ozan okudu.

“GAZETE TARİHİNE KARA BİR LEKE OLARAK GEÇTİ”

“Cumhuriyet emekçilerinden son çağrı” diyen Ozan, şunları kaydetti:

“29 Kasım 2021 günü Cumhuriyet Gazetesi tarihine kara bir leke olarak geçmiştir. Bu lekenin mimarları, Cumhuriyet Vakfı Başkanı Alev Coşkun, Cumhuriyet Vakfı Genel Sekreteri Işık Kansu ve atanmış şirket yönetim kurulu üyeleri Osman Özer ve Adnan Arslan’dır.

Emeği yüce değer olarak gören gazetemize büyük zarar veren bu isimler, Cumhuriyet’in simge ismi İlhan Selçuk’un öğrencilerini, çocuklarını gazeteden kovma kararı almışlardır. Bu kararı tanımıyoruz. Çünkü...

16 Kasım 2021 tarihinde yapılan Cumhuriyet Vakfı toplantısında, en az 15 kişinin işten çıkarılması, bununla ilgili Genel Yayın Yönetmeni Aykut Küçükkaya’nın öneri sunması kararlaştırılmıştır. Bu karar sonrası gerek Genel Yayın Yönetmeni Küçükkaya, gerek yazı işleri ekibi ve gerekse servis şefleri, çekincelerini dile getirmiş, hiç kimsenin işinden olmaması için yapıcı öneriler ve özverilerde bulunma kararı almıştır.

Ancak, çalışanın sesine kulak tıkayan, kendilerine sunulacak önerileri bile beklemeyen Alev Coşkun, Adnan Arslan ve Osman Özer’den oluşan şirket yönetim kurulu, Cumhuriyet ilkeleriyle uyuşmayan bir kararla sekiz çalışma arkadaşımızı Cumhuriyet’ten koparmıştır. Bu kararla, Cumhuriyet Vakfı tarafından gazeteyle ilgili kararlarda tek yetkili kılınan Yürütme Kurulu ve Genel Yayın Yönetmenliği makamının iradesi çiğnenmiştir.

tgs (2)

“YAYIN ÇİZGİSİNE YÖNELİK BİR OPERASYON”

Arkadaşlarımızın aramızdan koparılmasına gerekçe olarak gösterilen “ekonomik nedenler" savını kabul etmiyoruz. Bu, Cumhuriyet’in gazetecilik anlayışına vurulmuş bir darbe, yayın çizgisine yönelik bir operasyondur. Bu operasyonun kimler tarafından yapıldığını biliyoruz…

Seçim sürecine giren Türkiye’nin en önemli gazetesinin yayın politikasına müdahale girişiminin de tehlikenin de farkındayız...

Türkiye’nin en köklü, en etkili gazetesi olan Cumhuriyet’i yönetme yetisine ve ilkelerine sahip olmayan Alev Coşkun, Işık Kansu, Adnan Arslan ve Osman Özer’i derhal istifaya davet ediyoruz.

Cumhuriyet’in gerçek sahipleri okurlarımıza, hiçbir koşulda desteklerini esirgemeyen Cumhuriyet dostlarına dayanışma ruhuyla sesleniyor, saygılarımızı sunuyoruz.”

Basın açıklamasında TGS Başkanı Gökhan Durmuş ve Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Aykut Küçükkaya da konuşma yaptı ve mücadelenin süreceğini vurguladı.

tgs (3)