TGC'den Tan Baskını açıklaması: Hiç unutmamalıyız

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, 4 Aralık 1945’de Tan Gazetesi’ne yapılan saldırıyla ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada, "Gazetecilere ve gazete binalarına yönelik saldırılar ne yazık ki günümüzde de devam ediyor. Bugünü anlamak için 4 Aralık 1945’de yapılan Tan Baskını’nı hiç unutmamalıyız" dedi.

MEDYA 03.12.2021 - 17:14 03.12.2021 - 17:18

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamda, "4 Aralık basın tarihimizin acılı ve ayıplı sayfalarından birini anımsatır. 4 Aralık 1945’de Zekeriya Sertel, Halil Lütfü Dördüncü ve Ahmet Emin Yalman’ın ortaklığında kurulan Tan Gazetesi saldırıya uğramış, gazete binası büyük hasar görmüş, makineler kırılmış, kâğıt bobinleri Ankara Caddesi’nden Sirkeci’ye doğru yollara dökülmüştü." denildi.

"BUGÜNÜ ANLAMAK İÇİN..."

Saldırının Tan Gazetesi başyazarlığını yapan Sabiha Sertel’in solcu yazıları bahane edilerek yapıldığını hatırlatan TGC, "Sabiha Sertel genellikle kadın eşitliği, hak ihlalleri, sosyalizm yazıları ve hükümete yönelik eleştirileriyle tanınıyordu. Tan Olayı sırasında İstanbul'da sıkıyönetim olmasına karşın göstericilerden yargılanıp mahkûm olan olmadı. Gazetecilere ve gazete binalarına yönelik saldırılar ne yazık ki günümüzde de devam ediyor. Bugünü anlamak için 4 Aralık 1945’de yapılan Tan Baskını’nı hiç unutmamalıyız.” dedi.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST