Tekirdağ'ın Ergene ilçesinde yük treninin hemzemin geçitte fabrika servis minibüsüne çarptığı kazada, yaşamını yitirenlerin sayısı 7'ye yükseldi. Kazada hayatını kaybeden 37 yaşındaki Suzan Aksoy'un ağır yaralanan eşi 44 yaşındaki Halil Aksoy da yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Üç çocukları bulunan çiftin bu yılın başında İstanbul’dan Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde bir ev satın alarak yerleştikleri ve birlikte aynı fabrikada işe başladıkları belirtilmişti.

DHA'nın aktardığı habere göre, Ergene ilçesine bağlı Velimeşe Mahallesi'nde 4 Eylül Cumartesi günü yük treni, hemzemin geçitte kapalı bariyerlerin arasından geçmeye çalışan Bilal Küllü'nün kullandığı fabrika servis minibüsüne çarptı. Kazada Suzan Aksoy, Nebibe Korkmaz, Cangül Akın, Hülya Dinçkol, Yaşar Yüce ve Nusret Açıkgöz hayatını kaybetti. 

Minibüs sürücü ile 7 kişi de yaralandı. Yaralıların arasında bulunan Suzan Aksoy'un eşi Halil Aksoy da hastanede yapılan tüm çabalara karşın kurtarılamadı. Aksoy'un cenazesi, memleketi Tokat'ın Almus ilçesine gönderilecek ve burada eşinin yanında toprağa verilecek. 

Halil Aksoy'un yaşamını yitirmesi sonucu tren kazasında hayatını kaybedenlerin sayısı 7'ye yükseldi.

MİNİBÜS ŞOFÖRÜ: "TRENİ GÖRMEDİM"

Servis minibüsünün yaralanan sürücüsü Bilal Küllü de çıkarıldığı Çorlu Sulh Ceza Mahkemesi'nde tutuklandı. Küllü, ifadesinde  şunları söyledi:

"Minibüste 12 veya 13 yolcu vardı. Velimeşe Mahallesi'ne seyir halindeyken, ışıklar istikametine yeşil yanıyordu. O yol seyir halinde devam ediyordu, sol tarafa Velimeşe Mahallesi'ne dönecek araçlar için kırmızı ışık yanıp yanmadığını görmedim. Sarı ve siyah renkli araçlar gördüm. Ben deve boynu şeklindeki Çerkezköy istikametine verilen yeşil ışığı gördüğüm için önümdeki araçlar da durduğu için, 'Neden yürümüyor' diye korna çaldım. Önümdeki araç yürümedi geri vitese taktım o aracın sağından geçerek sola döndüm. Velimeşe istikametine giderken tren yolu hemzemin geçitte bariyerleri gördüm. Ben bariyerlerinin birini geçip tren rayının üzerine vardığımda da treni görmedim. Ben ışık da görmedim. Tren yolundaki hemzemin geçitteki sesleri, yani trenin geldiğine dair ikaz sesini de duymadım. Minibüse trenin çarptığını da hissetmedim. Ben gözlerimi açtığımda kaza yaptığımı anladım. Benim şoför yan koltuğumda yolcu yoktu. Bende kemer takılı değildi."

Kendisine sorulan, "Şoför koltuğunda iken göz hizanızda ve görüntü kapsamında olan soldan gelen treni görmediniz mi?" sorusu üzerine Küllü, "Ben yük trenini görmedim, ben bariyerin kapalı olduğunu bariyere yaklaştığımda gördüm. Bariyere çarpmamak için hemzemin geçitten geçmeye çalıştım" dedi. 

Hızının ne kadar olduğu ve bariyerlere çarpmama olanağı olup olmadığı sorulan Bilal Küllü, "Ben sola dönüp sarı renkli taksiyi geçtiğimde fark ettim. Ya bariyerlere vuracaktım ya da hemzemin geçitten geçecektim" diye yanıt verdi.