Tarihçi ve yazar Prof. Dr. Özlem Kumrular, Zürih'te geçirdiği trafik kazasının ardından yaklaşık bir yıldır bitkisel hayatta bulunuyordu. Kumrular, sonunda yaşam mücadelesini kaybetti.

Kumrular, 21 Haziran 2023'te Zürih'te bir otobüsün çarpması sonucu hastaneye kaldırılmış ve yoğun bakıma alınmıştı. "Kösem Sultan" ve "Haremde Taht Kuranlar – Nurbanu ve Safiye Sultan" gibi romanların yazarı olan Kumrular'ın ölüm haberi, Doğan Kitap tarafından duyuruldu. Yapılan açıklamada, "Geçirdiği talihsiz kaza sonrası yaşam mücadelesi veren yazarımız Prof. Dr. Özlem Kumrular’ı kaybetmiş olmanın derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Sevenlerine ve yakınlarına sabırlar dileriz" denildi.

ÖZLEM KUMRULAR KİMDİR?

1974 yılında İstanbul’da doğan Prof. Dr. Özlem Kumrular lisansını Boğaziçi Üniversitesi Batı Dilleri ve Edebiyatları Bölümü’nde, yüksek lisansını aynı üniversitenin Tarih Bölümü’nde, doktorasını ise İspanya’da Salamanca Üniversitesi’nde tamamladı.

Doktora eğitimini İspanya'da Salamanca Üniversitesi'nde XVI. yüzyıl Avrupa-Osmanlı ve Akdeniz tarihi üzerine çalışarak yapan Prof. Dr. Kumrular, Bahçeşehir Üniversitesi'nde öğretim üyesi olarak görev yapmaktaydı.