CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, 1 Mayıs dolayısıyla yaptığı açıklamada, işçi sınıfının AKP iktidarı döneminde sürekli mağdur edildiğini belirterek, “Milyonlarca işçi açısından bıçak kemiğe dayanmıştır” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, 1 Mayıs Emek ve Dayanışa Günü dolayısıyla yazılı açıklama yaptı. AKP iktidarı döneminde mağdur edilen işçi sınıfının taleplerinin görmezden gelindiğini belirten Tanrıkulu, “Hamasi nutuklar ile 2023 yılı hedeflerinden söz edilirken, 2018 yılında bin 797, 2019 yılında bin 736 ve 2020 yılında iki bin 427 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirmiştir. 10 Mart itibariyle salgının birinci yılında ise Covid-19 nedeniyle en az 861 işçi hayatını kaybetmiştir. Covid-19 etkisiyle yaşanan toplam iş kaybı ve işsizlik, 12 milyon 115 bin, Türkiye’de her 3 kişiden biri işsiz” ifadelerini kullandı.

"İKTİDAR, İŞÇİLER LEHİNE HİÇBİR DÜZENLEMEYE YÖNELMEMEKTEDİR"

MA'nın aktardığına göre, pandemi döneminde sağlık emekçilerinin haklarının da verilmediği belirten Tanrıkulu, “Adeta kölelik koşullarında çalışan, buna rağmen asgari yaşam standartlarına bile sahip olamayan milyonlarca işçi açısından bıçak kemiğe dayanmıştır. Bir taraftan pandemi bir taraftan ise derinleşen ekonomik kriz akabinde, başta kıdem tazminatı hakkı olmak üzere işçilerin en temel haklarına dahi göz dikmiş olan iktidar, milyonlarca emekçiye kuru ekmeği reva görmekte ve işçiler lehine hiçbir düzenlemeye yönelmemektedir” dedi.

"YOLUN SONU"

Açıklamanın devamında ise şunlar kaydedildi: “Türkiye hızla yoksullaşırken, sırça köşklerinden, saraylarından, tekerleği bile yüzlerce işçinin aylık gelirine denk düşen makam arabalarından, lüks uçaklarından feragat etmeyen iktidar mensupları, bu utanç verici koşulları işçilerin sırtından sağlamaktadır. İşçilerin sendikal haklarını bile yandaş sendikalar üzerinden görünmez kılmaya çalışan AKP, yolun sonuna gelmiştir. 12 Eylül darbesinin ardından dönemin TİSK Başkanı Halit Narin, ‘Bugüne kadar işçiler güldü, artık sıra bizde’ demişti. Taksim’de 1977 katliamında yaşamını yitirenler ile çalışırken, yaşamını yitiren emekçilerin anısı önünde saygıyla eğiliyorum ve rahmet diliyorum.”