Süleyman Soylu: “Benim talimatımla bir silah dağıtılmadı”

Ankara'da 15 Temmuz darbe girişiminde bazı silahların kaybolduğu iddialarına ilişkin konuşan Soylu, "Benim talimatımla bir silah dağıtılmadı” dedi.

GÜNDEM 25.11.2021 - 10:15 25.11.2021 - 10:39

Cumhuriyet'ten Sefa Uyar'ın haberine göre 15 Temmuz darbe girişiminde bazı silahların kaybolduğu ve dağıtıldığı iddiası TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki İçişleri Bakanlığı bütçesi görüşmelerinde gündeme geldi. Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in “silah dağıttığı” iddiasına üstü kapalı yanıt veren Soylu, 15 Temmuz’da içişleri bakanı olmadığını söyleyerek “Benim talimatımla bir silah dağıtılmadı” dedi.

KAYIP SİLAHLARIN BİLGİSİNİ VERDİ

Kayıp silahların sayısına ilişkin de konuşan Soylu, “üç adet G3 piyade tüfeği, 11 adet Kalaşnikof tüfek, bir adet MP5 makineli tabanca, bir adet kurusıkı tabanca olmak üzere toplam 16 silah kaybı tespit edilmiştir. İstanbul Emniyet Müdürlüğü envanterine kayıtlı bir MP5 makineli tabanca daha kaybolmuştur” dedi.

BAKANLIKTAN 4 BUÇUK AYDIR YANIT YOK

Kayıp silahlara ilişkin Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) üzerinden İçişleri Bakanlığı’na yapılan bir başvuruya ise 4.5 aydır yanıt verilmedi. Yasal olarak 15 gün içinde yanıtlanması gereken başvuruda, kayıp silahların durumu, sayısı, Peker’in kayıp silahların dağıtıldığına ilişkin iddiaları yer aldı.

NE OLMUŞTU?

15 Temmuz darbe girişiminde bazı silahların kaybolduğu ve dağıtıldığı iddialarını Meclis’e taşıyan CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer’in soru önergesine yanıt veren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, silahların “ülke genelinde arandığını” belirtmişti. Meclis’te verilen araştırma önergeleri ise AKP ve MHP’nin oylarıyla reddedilmişti.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST