"Silivri'de 2 tutuklunun testi pozitif çıktı iddiası"

Silivri 5 No’lu L Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan 2 siyasi tutuklunun Covid-19 testinin pozitif çıktığı ve karantina yerine koğuşa geri gönderildiği iddia edildi.Silivri 5 No’lu L Tipi Kapal...

GÜNDEM 09.04.2020 - 12:32 09.04.2020 - 12:32 Dokuz8 Haber

Silivri 5 No’lu L Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan 2 siyasi tutuklunun Covid-19 testinin pozitif çıktığı ve karantina yerine koğuşa geri gönderildiği iddia edildi.

Silivri 5 No’lu L Tipi Kapalı Cezaevi’nde siyasilerin bulunduğu bir koğuşta 2 tutuklunun koronavirüs (Kovid-19) testinin pozitif çıktığı ve 3 tutukluda ise salgın belirtilerine rastlandığı iddia edildi.

"KORONAVİRÜS TESTİ POZİTİF ÇIKAN İKİ TUTUKLU KOĞUŞA GERİ GÖNDERİLDİ"

Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre İHD İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri, Silivri'de bulunan M.A. adlı tutuklu yakınının kendilerini telefonla aradıklarını ve bazı aktarımlarda bulunduklarını belirtti. Yoleri, M.A.'nın yakınının kendilerine aktardıkları bilgileri şu şekilde paylaştı: “Z.S. ve H.P. adlı iki tutuklunun Covid-19 testi pozitif çıkmış. Test sonuçları pozitif çıkan Z.S ve H.P. karantina koğuşları olmadıkları için tekrardan koğuşlara alınmışlar. Z.S ve H.P. koğuşa getirildikten sonra N.B. ve kronik hastalığı bulunan H.U.’nin nefes alıp vermede zorluk çektiği ve M.F.E. adlı tutuklularda ise yüksek ateş ve öksürük sorunu yaşanmaya başlanmış. Bu rahatsızların Covid-19 salgının belirtileri olduğu kaygıları varmış ama bu 3 tutukluya halen bir test yapılmamış.”

YOLERİ: ACİL ÖNLEM ALINMALI

Kendilerine gelen bilgiyi halen teyit edemediklerini ifade eden Yoleri, cezaevlerinde acilen önlemlerin alınması çağrısı yaptı.

İNFAZ PAKETİ MECLİSTE TARTIŞILIYOR

Türkiye’de koronavirüs salgını nedeniyle hapishanelerdeki doluluğu da azaltmayı amaçlayan ve Üçüncü Yargı Paketi olarak infaz sistemini iyileştirme gerekçesiyle sunulan yasa teklifiyle ilgili görüşmeler, mecliste sürüyor. Teklifte siyasi tutukluların faydalanamayacak olması nedeniyle HDP ve CHP'nin de eleştirileri var.Samsun Cezaevi'nde ise ilk koronavirüs ölümü yaşandı. 

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@