Haber: Fatoş Erdoğan

Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi’nde hemşire Sidar Erdal'ın hasta ve hasta yakınının şiddetine maruz kalması poliklinik önünde yapılan basın açıklaması ile protesto edildi. Basın açıklamasına İstanbul Tabip Odası da destek verdi.

ses şişli 1

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası(SES) Şişli, sağlık emekçisi hemşire Sidar Erdal'ın eldivenin kirli olduğu iddiasıyla şiddete maruz kaldığını açıkladı: "Saldırgan sağlık emekçisi arkadaşımızın eldiveninin kirli olduğu gerekçesiyle önce sözel şiddet uygulamıştır. Lateks malzemesi oksijene maruz kaldığında oksidasyon meydana gelir ve bu da renk değişimine sebep olabilir. Bunun nedeni, lateksin parçalanabilen ve eldivenin zamanla sararmasına neden olabilen proteinler içeren doğal bir malzeme olmasıdır. Eldivenin temiz olduğunun izahına ve değiştirilmesine rağmen saldırgan fiziksel şiddet uygulayarak arkadaşımızı kötü şekilde darp etmiştir." dedi.

"Biz ölürsek, kim yaşatacak! Yaşamak, Yaşatmak İstiyoruz! Şiddet Varsa Biz Yokuz" yazılı pankartın açıldığı basın açıklamasını SES Şişli Şubesi adına Bahar Tuncer okudu.

photo1701772634 (2)

Açıklamada şu ifadelere yer verildi,

"Değerli sağlık ve sosyal hizmet emekçisi arkadaşlarımız ve hiçbir sorunumuzda bizi yalnız bırakmayan kıymetli basın emekçileri; Bugün yine maalesef ki bizi derinden üzen, artık yeter demekten bıktığımız, her gün bir hastaneden gelen şiddet haberlerine bir yenisini sizlerle paylaşmak için burada toplanmış bulunuyoruz.

Evet, artık sıklaşmasıyla bir haber değeri bile taşımayan, şiddeti uygulayana hiçbir yaptırımı olmayan ve en önemlisi sağlıkta şiddeti tırmandıran sağlık politikalarını, iktidarı, yöneticileri bir kez daha teşhir etmek, uyarmak yeter artık demek için buradayız. Sağlıkta şiddeti normalleşmesine kaderimiz olarak görülmesini kabul etmiyoruz.

Önünde bulunduğumuz bu devasa, dışından oldukça gösterişli hastanemiz acilinde dun akşam acil nöbetinde bir hemşire arkadaşımız hasta yakını tarafından fiziksel şiddete maruz kaldı. Saldırgan sağlık emekçisi arkadaşımızın eldiveninin kirli olduğu gerekçesiyle önce sözel şiddet uygulamıştır. Lateks malzemesi oksijene maruz kaldığında oksidasyon meydana gelir ve bu da renk değişimine sebep olabilir. Bunun nedeni, lateksin parçalanabilen ve eldivenin zamanla sararmasına neden olabilen proteinler içeren doğal bir malzeme olmasıdır. Eldivenin temiz olduğunun izahına ve değiştirilmesine rağmen saldırgan fiziksel şiddet uygulayarak arkadaşımızı kötü şekilde darp etmiştir.

Bu hastanenin yetişkin ve çocuk aciline günde ortalama 3500 ile 4000 arasında hasta müracaat ediyor, Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesinin kapatılmasıyla birlikte bu sayı 5000 i buluyor. 24 saat içerisinde bu kadar yoğun hasta girişinin olduğu bir acilde çalışan hemşire, tekniker sayısı o kadar yetersizki arkadaşlarımız bazen gün aşırı nöbete gelmek durumunda kalıyor. Hekimlerimiz can güvenliğinin olmadığı bu atmosferde hasta mobbingiyle görev yapmaya çalışıyor.

Öyle ki buralar bizim sadece işyerimiz değil günümüzün tamamını geçirdiğimiz evimiz oluyor çoğu kez. Ve bizler kendi evimizde hizmet sunduğumuz yarasını sardığımız insanlar tarafından , hasta yakınları tarafından darp ediliyoruz, kafa göz yumruk yiyoruz. Kesici, delici yada ateşli silahların hedefi haline geliyoruz.

Artık yeter telefonda aylarca bekleyip alamadığınız randevuların sorumlusu bizler değiliz, Malzeme eksikliği nedeniyle ertelenen ameliyatlarınızın, günlük stresinizin sorumlusu hiç değiliz. Büyük reform diye allanıp pullanarak 2003 yılında bize sunulan sağlıkta dönüşüm programı bizler için adeta rekabetin tırmandığı, iş barışının yok olduğu ve şiddetin hayatımızın bir parçası haline getiren bir program oldu.

Şiddet “dönüşüm” denilen piyasacı uygulamalar yaygınlaştıkça sağlıkta şiddet artmaya başladı. Sağlık alanını kar elde etme alanı olarak gören, sağlık hizmetlerini üretim-tüketim ilişkisi içinde metaya dönüştüren ve her gün kışkırtılan sağlık talebi ile bu sistem şiddet üretiyor. Uygulanan kutuplaştırma siyaseti nedeniyle kendini devlet gibi gören kesimler de şiddete meyil ediyor. Dün gece yaşanan bu barbarlıkta saldırganın ’’SEN BENİM KİM OLDUĞUMU BİLİYOR MUSUN?’’ sözü ve eylemi bizi bir kere daha haklı çıkarmıştır.

Fakat bizim derdimiz haklı çıkmak değil her gün bir hastaneden gelen şiddet haberleriyle uyanmamaktır. Buradan bakan KOCA ya sesleniyoruz koda renk eklemek bu sorunları çözmeyecek. Sağlık hizmeti sunduğumuz için şiddete uğramak istemiyoruz. Bir an önce huzurlu ve güvenli çalışma ortamlarının tesisi için sorunun kaynağına yönelik gereken adımların atılmasını talep ediyoruz.