Artı Gerçek’te yer alan habere göre, duruşmada savunma yapan Selahattin Demirtaş, “Bu dava ile Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin (AİHS) 14.ve 18.maddesi ihlal ediliyor. Kürt siyasetçi olduğum için dava sürecinde ayrımcılık yapıldı. İdeolojik ve siyasi bakan, devletin suçlarını örtmeye çalışan savcı; asker ve polisin hendeklere karşı mücadele ettiğini belirtmiş. Benim de onlara hakaret ettiğimi söylemiş. Peki o asker ve polislerden 15 Temmuz’dan sonra darbeci çıktı mı? Çıktı Peki savcı bunları inceledi mi?” dedi.

Demirtaş, şöyle devam etti:

“Savcı benim milletvekili olduğumu, muhalefet partisi başkanı olduğumu, vatandaş olduğumu, dönemin siyasal atmosferini, polis ve askere ‘taş üstünde taş baş üstünde baş bırakmayın’ diye Meclis’ten talimat verenleri, yargıdaki siyasileşmeyi, bana, Canan Kaftancıoğlu’na, Selçık Kozağaçlı’ya ceza veren hakimin yükselmesine bakmamış. Hakkımda ‘terörist Demirtaş diye 1.5 milyon tweet olduğuna bakmamış.”

İŞKENCE FOTOĞRAFLARINI GÖSTERDİ

Çesitli illerde cesetlere yapılan işkencelere ilişkin fotoğrafları gösteren Demirtaş, “Savcı, ben bu sözleri uydurdum mu yoksa somut bir olay üzerine bakarak mı söyledim, bunu incelemiş mi? Korumanız gereken şey bu alçaklığı yapanlar değil, insanlıktır” dedi.

“Ben bir Kürt olduğum için yargılanıyorum” diyen Demirtaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Irkçı, faşist bir çete lideri olsaydım yargılamazdım. Yüz bin yıl yatsam söylemeye devam edeceğim. O dönemde az bile söylemişim. Beni seçen milyonlarca insan beni bu gerçekleri söylemem için seçti. Bunları söylememek alçaklıktır. Taleplerimiz meşrudur. Mahkeme benim etnik kimliğimden dolayı, siyasi kimliğimden dolayı ayrımcılığa uğramamı ortadan kaldırırsa adil bir yargılama olur

Demirtaş’ın savunmasının ardından mahkeme heyeti, avukatların taleplerinin tamamını reddederek yeni duruşma gününü 15 Mayıs 2024 olarak belirledi. Mahkeme, eksik olan dosyalar, DVD ve CD’ler ile Meclis tutanaklarının istenmesine karar verdi.