Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla yargılandığı davanın ikinci duruşması İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılıyor. Mütalaaya ilişkin savunma veren Fincancı, “Ben terörist isem hangi örgütten olduğumu merak ediyorum” dedi. Mahkeme heyeti, reddi hakim talebini reddetti. Fincancı’nın tutukluluk halinin devamına karar verildi, bir sonraki duruşma 11 Ocak 2023’te.

HABER: FATOŞ ERDOĞAN

DURUŞMADAN DAKİKA DAKİKA GELİŞMELER

16.00: Şebnem Korur Fincancı davası 11 Ocak 2023 tarihine ertelendi.


Mahkeme reddi hakim talebini duruşmaya uzatmaya yönelik olduğu gerekçesiyle reddetti, Fincancı'nın tutukluluğunun devamına karar vererek, mahkemeyi 11 Ocak 2023'e erteledi
 

15.35: Av. Meriç Eyüboğlu: Ceza vereceğinizi öngörüyoruz bu davayı hakkaniyetli yürüttüğünüze inanmıyoruz. Tarafsız olduğunuza inanmıyoruz sizi ve heyetinizi reddediyoruz.

Avukat Eyüboğlu'nun reddi hakim talebi red edildi.

15.14: Av. Meriç Eyüboğlu: Ev arama sürecinde kendisi ile ilgili bir algı yönetimi başladı. İddianame çok sayıda eksik içeriyor. Mahkeme hızlı ilerliyor. Televizyon programına katıldığı için yargılanıyor sözleri için değil. İddianamede sözlerine yer verilmemiş.

15.05: Şebnem Korur Fincancı'nın avukatlarından Av.Meriç Eyüboğlu beyanına başladı. Tekrar salonun yetersizliğine vurgu yaptı ve "Siz reddedin ben hatırlatmaya devam edeceğim" dedi hakime. "Sözlerimin o kara boşluğa düşeceğini bilerek eksik kalmasın diyerek devam edeceğim. Şebnem Hocamızın evinde yapılan aramada bir kitap konu oldu. Bu kitap dolaşımda satılmaya devam ediyor. Hatta meclis kütüphanesinde bile var. Bu kitap Şebnem Korur Fincancı için 'örgütsel materyal' ama bizde olursa serbest."

14.40: Av. Şevin Kaya konuşuyor: Propoganda büyütülmeyecek bir yargılama iken ne hale getirdiniz. Ankara Cumhuriyet Savcılığı bizi dinlememiş, mütalaa daha önceden hazırlanmıştır. Adil bir yargılanma söz konusu değildir. Ne iddia makamı ne mahkeme heyeti ne de bizler üniversitede iyi adli tıp eğitimi alıyoruz. Hocamıza önceki celsede hepimize anlattığı dersten dolayı teşekkür ediyoruz. AİHM’den örneklerle devam ederek ”Bugüne kadar bir medyaya demeç vermekten dava açıldığını bilmiyorum.” dedi. 

14.37 : Basın mensuplarından biri salonun küçük olmasına itiraz etti. Çalışma koşullarının kötü olduğunu söyledi. Hakim, gazeteciye "takip etme o zaman, söz almadan konuşursan dışarı attırırım" diye yanıt verdi.

14.28 : Avukatlar beyanda bulunuyor.

Google, Kürtçe dahil 33 dil için çevrim dışı destek sağlayacak Google, Kürtçe dahil 33 dil için çevrim dışı destek sağlayacak

14.13: Şebnem Korur Fincancı konuşuyor: "Bunun bize yönelik olmadığı, ne meslektaşlarımın ne de benim böyle bir kaygımız olmadığını, memleketin her yerinde, dört duvar arasında da çimenlik alanda da, denizin üzerinde balıklarla birlikte de olsak mücadeleye devam edeceğimiz muhakkak. Melih Cevdet Anday’la bitireyim: Yeni bir gün başlıyor demek yeryüzünde korkusuz yaşamak. Bizler yan yana gelince.."

14.09: Şebnem Korur Financı konuşuyor:

"TTB için yeni soruşturma açan savcıya soracağım hangi örgüt ? Benden ve TTB'den kurtulmak istiyorlar mümkün değil. İdam cezası getirilirse belki o zaman kurtulmak mümkün olur. Yoksa o duvarınız bize vız gelir vız."

14.00: Şebnem Korur Fincancı pandemi döneminde yaşananları anlatarak, gizlenen istatistiklerinin yayınlanmasında TTB'nin önemine vurgu yaptı. MHP ve Cumhurbaşkanı'nın bu dönemde yaptığı hedef göstermeleri anlattı. "Cumhurbaşkanı TTB'nin başında terörist var dedi, ben teröristsem hangi örgüttenim benim TTB harici örgütüm yok. Cumhurbaşkanı bana terörist diyebiliyor. O dedikten sonra yargı nasıl ayrıksı düşünebilir."

13.58: Şebnem Korur Fincancı konuşuyor: Bu yargılamanın asıl amacı TTB'yi susturmaya çalışmak. Bağımsız denetim organıdır TTB, toplum sağlığını korumak için vardır. Yandaşlar TTB'yi ele geçirmek istiyorlarsa çalışsınlar, emek versinler seçime girip kazansınlar.

13.49: Şebnem Korur Fincancı "esasa ilişkin savunma değil beyanda bulunacağım" dei ve şöyle devam etit: "Savcıya teşekkürler dosyayı bayağı sadeleştirmiş, bu süreç algıyla yürüyor. Talimatlarla ilerliyor. AKP ve MHP yöneticilerin ifadeleri ortada Milli Savunma Bakanlığı iftira dedi daha araştırılmadan. Milli Savunma Bakanlığı kimyasal silah iddiasında bulunanlari milletimiz affetmeyecek dedi. Bunlar talimat değil mi? Çağlayan Adliyesi polis ablukası sizin üzerinde etki yapmak için değil mi? Konuşmamım neresinde silah geçiyor. Yine adli tıp eğitimi anlatmam lazım sanırım ben yayında tıbbi görüşümü anlattım bunun neresinde cebir şiddet var.

13.46: Batman Baro Başkanı Erkan Şenses söz aldı, 3 avukat sınırının kaldırılmasını talep etti. Bu yasak Şebnem Korur Fincancı'ya özel alınmıştır dedi. Hakim talepleri reddetti.

13.42: Duruşma başladı. Savcı esasa ilişkin mütalaasını tekrarladı, ceza istiyor. Av. Meriç Eyüboğlu esasa ilişkin savunmaya geçmeden adil yargılanma hakkı gözetilerek büyük salon talebinde bulundu.

13.20: Duruşmaya girişler başladı. Şebnem Korur Fincancı yine jandarma ablukası altında salonda.

***

Türkiye'nin "kimyasal silah kullanımıyla ilgili" iddiaların araştırılmasını söylediği için hakkında terör örgütü propagandası” suçlamasıyla iddianame düzenlenen  27 Ekim'de tutuklanan Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı, Adli Tıp Uzmanı, insan hakları savunucusu Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı'nın ikinci duruşması İstanbul Adalet Sarayı 24. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek.

Ekim ayında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) kimyasal silah kullandığına dair iddialar ortaya atılmış, Fırat Haber Ajansı kimyasal silah kullanıldığı iddiasına yönelik videolar paylaşmıştı. Türk Tabipler Birliği (TTB) Başkanı Şebnem Korur Fincancı katıldığı bir televizyon programında ‘iddiaların olduğu bölgenin bağımsız heyetler tarafından ve etkin biçimde araştırılması gerektiğini’ söylemişti.

photo_5866253147230551459_y

Açıklamasının ardından 27 Ekim’de tutuklanan Fincancı’nın davası bugün Çağlayan Adliyesi 24. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.  Duruşma öncesi Çağlayan Adliyesi ablukaya alındı.

photo_5866253147230551452_y

Çağlayan Metro girişinde duruşma öncesi yapılan açıklamaya HDP Eş Genel Başkanı Mithar Sancar, HDP Milletvekilleri Züleyha Gülüm, Oya Ersoy, Hüda Kaya, Necdet İpekyüz,  CHP Milletvekilleri Orhan Sarıbal, Sezgin Tanrıkulu   Sol Parti MYK üyesi Alper Taş, KESK eş başkanı Şükran Kablan Yeşil, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, mek Partisi İstanbul İl Başkanı Sema Barbaros, HDP İstanbul İl eş başkanı İlknur Birol,  İHD İstanbul Şubesi Başkanı Gülseren Yoleri, Sanatçı Nur Sürer'in yanı sıra; DİSK Dev Yapı-İş, Halkevleri, SYKP, EHP, Cumartesi Anneleri, TİP, Kaldıraç, ESP, EBarış Akademisyenleri katıldı. Açıklamaya katılan TTB ve İstanbul Tabip odası yöneticileri beyaz önlüklerini giyerek, eylemde hazır bulundu.

TÜRK TABİPLERİ BİRLİĞİ: FİNCANCI SERBEST BIRAKILSIN

TTB de duruşma öncesi bir açıklama yaparak, Fincancı'nın serbest bırakılmasını istedi:

"Bir hafta önce Çağlayan Adliyesi’nin önünde, iki aya yakın bir süredir ülkemiz demokrasisi ve hukuku açısından yaşadığımız utanç verici bir dönemin bir nebze olsun sonlanması için toplanmıştık.  Ancak o utanç hala devam ediyor. Çünkü Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı hala cezaevinde. Üç gün önce de açıldığını tesadüfen öğrendiğimiz üzere Merkez Konseyi’nin tüm üyelerine yönelik olarak örgüt üyeliğinden soruşturma açılmasıyla bu utanç büyütülerek devam ettiriliyor. Buradan da anlaşılacağı üzere tüm bu hukuksuz süreçlerin hedefi Türk Tabipleri Birliği’nin örgütsel bütünlüğüdür. Bizler, bu soruşturma dosyasının içinin boş olduğunu biliyoruz, nasıl doldurulmaya çalışılacağını da tahmin edebiliyoruz ve tekrarlıyoruz; biz hekimler üzerinden yeni bir korku iklimi yaratmanıza müsaade etmeyeceğiz.

Hukuki hiçbir dayanağı olmayan bir kararla halen tutuklu bulunan Merkez Konseyi Başkanımız Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın ikinci duruşması biraz sonra başlayacak. Tamamen siyasi hedeflerle ve açık bir hukuksuzlukla sürdürülen bu sürecin bugün sonlandırılmasını umut ediyoruz.

Yaşamını İnsan Hakları ihlalleri ve işkenceye karşı geçiren bir bilim insanının geçen hafta birçok sağlık sorunu olduğu kamu otoritesine defalarca bildirildiği halde, ellerindeki kelepçe bir saniye dahi açılmadan, bir cezaevi nakil aracıyla Ankara’dan İstanbul’a getirilmesi, ülkemiz adına bir utanç vesikası olarak tarihe geçmiştir.

Bugün, Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi ve tabip odalarımızın örgütsel bütünlüğü ile buradayız ve Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın derhal serbest bırakılmasını ve hakkındaki suçlamaların düşürülerek beraatini bekliyoruz.

Uluslararası ve Ulusal meslek ve emek örgütleri, İnsan hakları kuruluşları, barolar, sendikalar, partiler, Dünya Tabipleri Birliği ve Avrupa Hekimler Daimi Komitesi başta olmak üzere evrensel hekim örgütleri ve sayısız miktarda dostumuz ve yol arkadaşımız aynı taleple, Şebnem Hoca’nın serbest kalmasını bekliyor.

Bizler görevimizin başındayız ve inanıyoruz ki hocamız bugün özgürlüğüne kavuşacak. Bizler hekimlik değerleri, bilimsel düşünce özgürlüğü, mesleki bağımsızlık, meslek örgütü özerkliği ve toplumun sağlık hakkı için mücadelemizi hep beraber sürdüreceğiz."