ABD’li Senatörler Rusya'yı teröre sponsor ülke ilan etmek için Senato'ya bir yasa tasarısı sundu.

Putin, Ukrayna'da referandum yapılan yerlerin Rusya'ya katıldığını ilan etti: Anavatanlarına dönmek istediler Putin, Ukrayna'da referandum yapılan yerlerin Rusya'ya katıldığını ilan etti: Anavatanlarına dönmek istediler

Amerika Birleşik Devletleri’nde Demokrat ve Cumhuriyetçi Senatörler, Rusya'yı teröre sponsor ülke ilan etmek için Senato'ya bir yasa tasarısı sundu.

Tasarının sponsorlarından Demokrat Senatör Richard Blumenthal basın konferansında yaptığı açıklamada ''Bu adımın atılması ihtiyacı şu an her zamankinden daha baskın'' dedi. Blumenthal, Ukrayna işgalinde sivillerin öldürülmesiyle, Rusya'nın uyguladığı diğer vahşi ve zalim baskılama yöntemlerine dikkat çekti.

Tasarının diğer sponsoru Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham ise teröre sponsor ülke ilan edilmesinin, Rusya'nın Ukrayna'daki faaliyetleri nedeniyle ABD mahkemelerinde yargılanması ve yaptırımların sıkılaştırılması gibi adımlarla hem Kiev'e hem de ABD'nin müttefiki olan diğer ülkelere güçlü bir mesaj olacağını belirtti.

Ukrayna, Rusya'nın teröre sponsor ülke olarak nitelendirilmesini isterken, Başkan Joe Biden yönetimi buna karşı çıkıyor.