Rosoboronexport'un Genel Direktörü Mikheev, Türkiye'ye ikinci parti S-400 hava savunma sistemi tedarikini içeren anlaşmanın bu yıl içinde imzalanmasını beklediklerini söyledi.

Rosoboronexport Genel Müdürü Alexander Mikheev, Türkiye ile ikinci parti S-400 satışı için kontratın bu yıl imzalanacağını söyledi.

Rus askeri ihracat şirketi Rosoboronexport’un Genel Direktörü Alexander Mikheev, söz konusu anlaşmanın imzalanabilmesi için ‘gerçek bir çalışma yürütmekte olduklarını’ kaydetti. Mikheev, kısa bir süre önce de Türkiye ile yeni S-400 anlaşmasının yakında imzalanmasını beklediklerini, görüşmelerin nihai aşamada olduğunu belirtmişti.

Türkiye şimdiye dek Rusya’dan dört S-400 bataryası satın aldı. Söz konusu tedariki içeren anlaşmanın 2.5 milyar dolar değerinde olduğu biliniyor.

Deutsche Welle Türkçe, dün gece Ankara kaynaklarından edindiği bilgilere dayandırarak verdiği haberde, imzalanacak olan ikinci parti S-400 sistemi anlaşmasının detaylarıyla ilgili henüz bir gelişme olmadığını yazmıştı. Uzmanlar, Rusya’nın S-400 konusunu Türkiye üzerinde bir baskı unsuru olarak kullanmak istemesi nedeniyle yeni anlaşmaya dair haberler çıkardığını ifade ediyorlardı.

Sputnik'in aktardığına göre, Rosoboronexport yetkilileri, Ekim 2019’daki açıklamalarında hava savunma sisteminin roketler dahil tüm parçalarını Türkiye’ye teslim ederek, anlaşmanın şartlarını belirlenen zamandan daha önce yerine getirdiklerini belirtti.

Türkiye’ye birinci parti S-400 sistemi tedarikini içeren anlaşmada opsiyon da bulunuyor. Bu, Türkiye’nin ikinci partiyi satın almak istemesi hâlinde bu ülkeye teslimata öncelik verileceği anlamına geliyor.

Gözden kaçırmayın

Kadıköy Belediyesi'nde “rüşvet” soruşturmasında, 32 kişi tutuklandı Kadıköy Belediyesi'nde “rüşvet” soruşturmasında, 32 kişi tutuklandı

NE OLMUŞTU?

Washington, Türkiye'nin S-400 satın alması nedeniyle CAATSA (Hasımlarına Yaptırımlar Yoluyla Karşılık Verme Yasası) kapsamında Türkiye Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB), SSB Başkanı İsmail Demir ile üç kurum yetkilisi; Savunma Sanayii Başkanlığı Başkan Yardımcısı Faruk Yiğit, Savunma Sanayii Başkanlığı Hava Savunma ve Uzay Daire Başkanlığı Grup Müdürü Mustafa Alper Deniz ve Hava Savunma ve Uzay Daire Başkanı Serhat Gençoğlu yaptırım uygulanması yönünde kararı almıştı. Ayrıca ABD, Türkiye’yi F-35 projesinden çıkardığını da resmen Ankara’ya bildirmişti.